Jak zacząć?

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Jak zacząć?

Postautor: Edyta86 » 15 gru 2017, 20:04

Witam jestem zdecydowana na zmianę wyznania z rzymskokatolickiego na ewangelicko-augsburskie chodzę na nabożeństwa kiedy tylko mogę i chciałam się zapytać jak wygląda cała procedura takiej zmiany czy jest jakiś czas określony ile taka zmiana powinna trwać tzn od momentu podjęcia decyzji do konwersji.Mam jeszcze prośbę o polecenie literatury ewangelickiej na razie będę czytać Katechizm dla dorosłych i książkę dotyczącą ks.Marcina Lutra. Dziękuję za wszelką pomoc.
Edyta86

Wyznanie: Ewangelicko-augsburskie

Re: Jak zacząć?

Postautor: ouden » 16 gru 2017, 20:15

Skoro chodzisz już na nabożeństwa to warto skontaktować się z księdzem i przedstawić swoją sytuacje. Ksiądz na pewno zaproponuje ci spotkania dla osób zainteresowanych Kościołem na których będziesz mogła zapoznać się z nauką KEA. Jeżeli jest to zbór w większej miejscowości to poznasz też na pewno innych przygotowujących się do podjęcia decyzji o wstąpieniu do KEA. Bez wątpienia te spotkania i przebywanie z ludźmi zmagającymi się z podobnymi przemyśleniami sprawią że będzie ci łatwiej.
Jeżeli chodzi o literaturę to podstawą jest PISMO ŚWIĘTE.
Trzeba także zapoznać się z Księgami Wyznaniowymi , ale one wskazują jedynie drogę. Tzn. przedstawiają jak Luteranie interpretują PISMO ŚWIĘTE i dlaczego tak a nie inaczej. Są to:
Wyznanie augsburskie (1530),
Obrona Wyznania augsburskiego (1531),
Artykuły szmalkaldzkie (1537),
Traktat o władzy i prymacie papieża (1537),
Mały katechizm Marcina Lutra (1529),
Duży katechizm Marcina Lutra (1529),
Formuła zgody (1577)

Polecam gorąco Księgarnie Warto. Znajdziesz tam multum książek dotyczących ewangelicyzmu.
Ja polecam na początek np. Porównanie wyznań, Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Nie chce nikogo urazić ale odnoszę wrażenie że katolicy czasami sami nie wiedzą do końca w co wierzą. Tutaj się dowiesz. Mając lepsze rozeznanie w wyznaniach będziesz mogła przekonać się czy na pewno KEA jest dla Ciebie. Konwersja to bardzo poważna decyzja która zmienia całe życie. Nie ma jakiegoś standardowego czasu przygotowań do konwersji. Niektórym wystarczy rok a inni przygotowują się wiele lat. To kwesta bardzo indywidualna. Moim zdaniem najlepiej uzgodnić z księdzem żeby dał znać jak uzna że jesteśmy gotowi.

Z Bogiem :)
ouden

Wyznanie: poszukujący

Re: Jak zacząć?

Postautor: Ramzej » 21 lip 2018, 14:50

Witam.
Polecam także broszurę- jakże wartościową- Ks.Tadeusza Wojaka pt."Ewangelik-Katolik". W prosty, nieskomplikowany sposób omówione są tam z komentarzem wszystkie zasadnicze różnice teologiczne pomiędzy wyznaniami. Na pewno Ci się to przyda wraz z literaturą "fachową" ;-) podaną w poście wyżej. Pozdrawiam.
Ramzej

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Wróć do Przed konwersją