Czy spotykacie się z nietolerancją ?

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Czy spotykacie się z nietolerancją ?

Postautor: Blaisee » 07 gru 2014, 10:35

Czy jako czlonkowie najwiekszego, najstarszego i chyba najbardziej znanego kosciola protestanckiego w Polsce spotykacie sie z nietolerancja?
Ja naleze do znacznie mniejszego kosciola i moze nie czesto ale czasem sie zdarza i zastanawiam sie czy luteran tez to dotyczy?
Blaisee

Wyznanie: Kosciol Baptystow

Re: Czy spotykacie się z nietolerancją ?

Postautor: Samolub » 19 maja 2017, 05:50

Minęły 3 lata i fajnie jakby ktoś odpowiedział 8-) :)
Samolub

Wyznanie: protestanckie

Postautor: Arthfael » 13 cze 2017, 09:40

Ok. Samolub :) przekonałeś mnie :)
Stosunkowo rzadko spotykam się z nietolerancją w ostrej postaci. Mieszkamy na wsi jako jedyna rodzina luterańska w okolicy. Czasami słyszę od sąsiadów, że ktoś o nas mówił "Jehowcy" ale bezpośrednio do nas nikt nic takiego nie powiedział. Kiedyś ktoś z sąsiedniej wsi zaczepił syna, że pracowaliśmy w polu w jakieś święto maryjne. Jednak żyjąc pośród osób wyznania rzymsko-katolickiego, staramy się szanować ich święta i np. nie uruchamiać ciągnika w Boże Ciało. Częściej jednak spotykamy się z przyjazną ciekawością, pytaniami, jak to u nas jest.
Nasze dzieci chodzą do lokalnej, wiejskiej szkoły podstawowej, nie uczęszczają na religię w szkole tylko w naszej parafii odległej o 50 km, przynoszą potem do szkoły zaświadczenia z oceną. Nie spotkała ich w szkole żadna przykra sytuacja z powodu odmienności wyznaniowej. Czasem pójdą na religię katolicką (bo jest w środku zajęć) i też mają raczej dobre doświadczenia, np. okazuje się, że mają dużo większą znajomość Pisma czy jako jedyni znają tekst "Uwielbiajcie Pana". Mimo, że w domu opowiadają o niezgodnych z Pismem naukach katolickich, nie komentują w szkole, najwyżej mówią, jak jest u nas, gdy ktoś pyta.

Natomiast zdarzają się sytuacje niezręczne. Spotkałem kiedyś naszego proboszcza w pociągu (po cywilnemu). Zaczęliśmy rozmawiać o sprawach parafii, że jako proboszcz to on coś tam musi uwzględnić. Gdy na koniec przekazałem pozdrowienia dla (tu imię żony proboszcza) i dzieci, wszyscy współpodróżni zamarli ze zgrozy. W urzędzie skarbowym panie też dziwie się patrzą, gdy odliczam darowiznę na cele kultu religijnego. "Co to za kościół w ogóle jest?" spytała raz pani i powiedziała, że musi spytać kierownika, czy na taki kościół to można odliczać. Albo przyjęcie konfirmacyjne. Stół, za stołem sporo ludzi, pośród nich dwóch księży w koloratkach, obok ich żony, dzieci na kolanach pytają "Tatusiu, a możemy na plac zabaw?", kelner i robi oczy jak pięć złotych i nie jest w stanie słowa wydusić (jemu jednemu kierowniczka nie powiedziała, że to obiad po konfirmacji). Zresztą cała załoga lokalu przychodziła popatrzeć ukradkiem na księży z żonami i dziećmi.

Trudne bywa uczestniczenie w nabożeństwach katolickich (np. I Komunia u krewnych czy znajomych, chrzty, pogrzeby, śluby), szczególnie w małych miejscowościach, gdy czasem daje się odczuć wrogość, gdy wszyscy klękają a my stoimy albo przyjmują Komunię a my nie. Dlatego staramy się w takich sytuacjach pozostawać w tyle, co łatwo nam przychodzi, bo jest nas sporo i zawsze jest u nas jakieś małe dziecko :)

Reasumując, w realnym życiu nie jest źle jeśli szanujemy innych i wymagamy szacunku dla siebie. Myślę jednak, że najwięcej nietolerancji i to w najbardziej chamskiej formie można spotkać w internecie.
Arthfael

Wyznanie: luteranizm

Postautor: justyna93 » 13 paź 2017, 13:43

Oczywiście, że tak co jest bardzo przykre...
justyna93

Postautor: Iwo_H » 14 paź 2017, 23:44

Justyna93 może miałabyś ochotę coś więcej napisać, podać jakieś przykłady? Osobiście nie spotkałam się z nietolerancja, ale też większość życia spędziłam w diecezji cieszynskiej, gdzie mieszka ok 50% ewangelikow żyjących w Polsce.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Wróć do Inne Kościoły i religie