Co myslisz o pomysle moderowania DeFragmy?

Regulamin i ogłoszenia administratorów

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Co myslisz o pomysle moderowania DeFragmy?

Postautor: partisan76 » 04 sty 2010, 14:55

W odpowiedzi na pytanie Vikinga na watku homoseksualizm - napisalem posta co sądzę o tym pomysle. Nie zostal przepuszczony. Ufam, ze stalo sie tak dlatego, ze post nie dotyczyl tematu rozmowy. Dlatego zakladam oddzielny wątek na ten temat - gdzie bedzie mozna sie wypowiedziec. Licze tez na to, ze moderatorzy, czy administratorzy wrzucą tu kilka słów od siebie. Wierze, ze dialog i rozmowa miedzy ludzmi sa w stanie rozwiazac najwieksze problemy.
-pozdrawiam partisaN76-

Dz.Ap 10:28 (Ap.Piotr):
(...)lecz Bóg dał mi znak, żebym żadnego człowieka nie nazywał skalanym lub nieczystym
partisan76

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Re: Co myslisz o pomysle moderowania DeFragmy?

Postautor: MAgdalena » 04 sty 2010, 20:16

Ja jeszcze nic nie pisałam od tego czasu, więc własnych doświadczeń nie mam.
Jestem przekonana co do 2 rzeczy:
* spowolni to zdecydowanie dynamikę dyskusji i liczbę postów
* pozwala na zduszenie w zarodku różnego rodzaju "personalnych wycieczek" które później się coraz bardziej nakręcają

Jeśli jednak posty będą tak po prostu odrzucane, (jak piszesz, że stało się z twoim postem) to każdy może sobie dorabiać teorię dlaczego. Jedni dorobią teorię spiskową, że ktoś ich z zemsty cenzuruje, inni mogą uznać że kiepsko piszą i przestaną. Szczególnie gdy wkładam trochę wysiłku, żeby napisać dłuższy post, to nie chciałabym, żeby przepadł w nicości nie wiadomo dlaczego. Chyba będę sobie robiła kopie, żeby móc je poprawić a nie pisać wszystko od początku. Tylko w ogóle tak mam, że jak coś robię źle (a skoro post jst odrzucony to znaczy że coś jest nie tak) to chciałabym wiedzieć co, że by poprawić i nie robić tego znowu. Rozumiem oczywiście, że to nie jest możliwe żeby każde odrzucenie postu uzasadniać. Nie wiem jakie sa techniczne możliwości forum. Tak na marginesie: Czy przy odrzuceniu też przychodzi mail że post został odrzucony, tak jak jest że został zaakceptowany?

Pozostaje jeszcze kwestia Off-topu, który czasami choć zaczyna coraz bardziej odbiegać od pierwotnego tematu, to może być ciekawą kwestią do poruszenia (np. sprawa zmienności Boga w temacie "homoseksualizm"). Tu miałabym prośbę do moderatorów,że jeśli jakiś post odbiega od tematu ale widać w nim jakiś sens, jakąś możliwość rozwinięcia dyskusji, to żeby go nie wywalać, tylko przenieść do innego/nowego tematu.
MAgdalena

Wyznanie: poszukuję

Postautor: Kalistrat » 05 sty 2010, 00:14

Ja myślę, że jeśli ktoś chce podjąć dyskusję w temacie. który nie jest tematem wątku. Powinien założyć nowy wątek. Czy moderatorzy mają obowiązek wydzielać taki post. Według mnie to nie to maja takiego obowiązku. Trzeba wiedzieć co się pisze i gdzie się pisze a nie pisać byle gdzie, jak popadnie.
Kalistrat
Zablokowany

Wyznanie: RKJ

Postautor: Iwo_H » 05 sty 2010, 00:45

Co do uwag Magdaleny, jeśli użytkownik jest zarejestrowany to otrzymuje informację o odrzuconym poście oraz o przyczynach odrzucenia. Jeśli powód jest oczywisty jest tylko podany numer paragrafu w regulaminie, który został złamany, jeśli problem jest mniej oczywisty, moderator dopisuje coś od siebie.
Mamy świadomość, że jest to rozwiązanie niedoskonałe, nie tylko dla użytkowników, ale i dla moderatorów, ale powiem szczerze, nasza czara goryczy już się przelała i nie mamy ochoty raz po raz na sygnale biec, aby ugasić pożar. Jesteśmy tylko ludźmi.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: partisan76 » 05 sty 2010, 03:10

1. Kalistrat - owszem nie maja, ale zauwaz, ze czasem w rozmowie pojawiaja sie po prostu wątki poboczne - od slowa do slowa - dyskusja ewoluuje - to naturalne (jakby powiedział Tomasz ;) A kiedy uzytkownicy - tacy jak ja - na samym poczatku kolejneho postu proszą o wyodrębnienie trwającej dyskusji - bo sami takich uprawnien nie maja - to mysle, ze nikomu korona z glowy nie spadnie jesli to zrobi.

2. Faktycznie - uzasadnienie odrzuconego postu bylo takie, ze jest nie na temat - sprawdzilem - ale fakt - post przepadl

3. Litosci. Szanowni Administratorzy - Moderatorzy - naprawde, ale to naprawde nie macie az tak wiele pracy. Proponuje kiedys posiedziec na jakims kanale IRC jako Op, Master, Botnetmaster, ktokolwiek. Faktycznie cos sie czasem komus wyrwie - ale na tym polega moderowanie - na czytaniu postow ktore sa zamieszczane. Powiem wiecej - teraz MUSICIE je czytac na bieżąco.

Jesli kogos bulwersuje to, ze czasem pojawiaja sie emocje - no cóż - proponuje wymienic nas tutaj wszystkich na różowe laleczki barbie - najlepiej wsztstkich luteran - i problem z glowy - bedzie idealnie, jak w bajce.

Przez moderacje wszelkie rozmowy tracą sens - stają sie wymianą artykułów w dwutygodniku. Rozmowa jest czyms żywym - w tym - wymianą emocji. Mi to forum dalo wiele - powiem wiecej - wszyscy ktorych znam tutaj - troche sie zmienili - każdy kto choc troche w tym uczestniczyl. To duzy plus, to znaczy, ze to działa, forum jest żywe. Nie wiem ile czasu mozecie poswiecic na moderowanie tego forum, ale wystarczy, aby ktos raz dziennie je przeczytal, troche uporządkował i problem z głowy.

Mam wrazenie, ze najlepiej by było, aby na tym forum pojawia sie raz w miesiacu ktos, kto zada pytanie - "A co to luteranie? - A wierzycie w Allacha, czy Budde?" I wtedy ktos po stosownym głebokim namysle (aby choc troche nie wypasc z tematu pytania i absolutnie nie poddac sie emocjom) moze udzielic odpowiedzi "Ani to ani to".

A ze komus sie nie podoba temat na jaki dyskutujemy? Że w slowie HOMOSEKSUALIZM jest słowo (uwaga prosze zamknąc oczy czytajac ten wyraz) - SEKS - no to przepraszam, ale nie ma ustawowego nakazu wchodzenia w ten temat.

Jasne - nie bedzie wiecej tekstów w stylu "w gnoju po kolana"... Ale... jest jedno Ale - tacy luteranie, ktory obrzucają innych gnojem też są w naszym kosciele - jasne, wolalbym aby tak sie nie zachowywali, ale tak sie zachowują. Sądzicie, ze lepiej malować trawę na zielono, okna (z szybami) na biało i udawac, ze jest slicznie? Nie jest slicznie, ani w tym ani w wielu innych tematach.

Żywa dyskusja jest czyms bezcennym na kazdym forum. Żywa dyskusja, ktora ewoluuje, zmienia dyskutantow - zbliza idh do siebie, uczy kompromisu, jest czyms unikatowym. Jasne - zmiany zachodzą powoli, ale zachodzą, jasne pewne tematy trzeba walkowac po dziesiec razy, ale moze za kazdym razem pojawi sie cos nowego.

Dajcie sobie spokoj z moderacja - jest to męczące dla obu stron. Dla Was - bo trzeba to wszystko czytac i decydowac - dla nas - bo jest po prostu frustrujące.

Ps. ooo na " Wszystko o DEFRAGMENTACJI" nie ma moderacji ;)
-pozdrawiam partisaN76-

(...)lecz Bóg dał mi znak, żebym żadnego człowieka nie nazywał skalanym lub nieczystym
partisan76

Postautor: VIKING » 05 sty 2010, 03:37

Zgadzam sie z Partisanem 76. I przyznaje ze sie troche usmialem z tych rozowych laleczek Barbie. Pozdrawiam
VIKING

Wyznanie: LUTERANSKIE

Postautor: Kalistrat » 05 sty 2010, 23:29

Partisan76 lepiej aby się nie pojawiały wątki uboczne. Ktoś zjedzie z tematu, rozpoczyna się dyskusja nie na temat. W końcu nie wiadomo o czym dyskusja. Jak dyskusja się rozwinie to trudno rozdzielić.

Mnie moderacja nie przeszkadza. Jest wiele forum na których jest 100% moderacja i nikomu nie przeszkadza. Forum to nie czat na którym dyskusja jest na bieżąco. Jest pięcioro moderatorów i można tak rozłozyć moderację aby była na bieżąco.

Ja myślałem że dojdzie do tego, że na niektóre tematy będą odpowiadali tylko modertorzy lub uprawnione osoby.
Przykład: Temat. Homoseksualizm. Czy w kościele luterańskim w Polsce udziela się ślubów homoseksualistom.
Moderator odpowiada na temat.
Temat zamknięty.
Kalistrat
Zablokowany

Postautor: MAgdalena » 06 sty 2010, 00:13

Iwo_H, dziękuję za wyjaśnienia, dają lepsze rozeznanie jak moderacja wygląda i odpowiadają na moje wątpliwości.

Kalistrat, zgadzam się z tobą że rozmowy powinny być na temat, a nie żeby każdy pisał gdzie popadnie.
Moim zdaniem to dobrze jak jakieś dyskusje pobudzają do refleksji na inne tematy, są inspirujące. Rzeczywiście należałoby wtedy założyć własny temat samemu.
Nie chodzi mi o to, żeby zwalać odpowiedzialność na moderatorów za tworzenie nowych wątków. To miała być raczej sugestia, że takie zachowanie byłoby mie widziane. Wcześniej też posty były czasem przenoszone a nie usuwane.

Kalistrat pisze:Ja myślałem że dojdzie do tego, że na niektóre tematy będą odpowiadali tylko modertorzy lub uprawnione osoby.
Przykład: Temat. Homoseksualizm. Czy w kościele luterańskim w Polsce udziela się ślubów homoseksualistom.
Temat zamknięty.

Mam nadzieję, że nie zajdzie tak daleko. Dla mnie w tedy to forum po prostu straciłoby sens, przestało być takim ciekawym miejscem.
Wszystko zależy od tego, jaki cel widzi się głównie w tym forum: jeśli ma być tylko miejscem na informacje o stanowisku KEA, a nie miejscem do dyskusji na różne tematy. Ale wtedy wystarczyłoby zrobić stronę z formularzem na zadawanie pytań.
MAgdalena

Wyznanie: poszukuję

Postautor: Kalistrat » 06 sty 2010, 02:09

Magdalena tutaj też chodzi o to aby nie udzielały wypowiedzi osoby które nie mają rozeznania. W tym przykładzie chodziło o stosunek kościoła do tematu a nie jakie kto ma zdanie.
Kalistrat
Zablokowany

Postautor: partisan76 » 06 sty 2010, 02:39

Kalistrat pisze:Partisan76 lepiej aby się nie pojawiały wątki uboczne. Ktoś zjedzie z tematu, rozpoczyna się dyskusja nie na temat. W końcu nie wiadomo o czym dyskusja. Jak dyskusja się rozwinie to trudno rozdzielić.

Powiedział Kalistrat tworząc tym samym wątek poboczny do dyskusji o pomysle moderowania Defragmy. :lol:
Proponuje drogi Kalistracie, abys załozył wątek "wątki poboczne w dyskucjach", gdzie rozwiniesz intrygującą kwestię zbawienia marsjan ;)

Temat. Homoseksualizm. Czy w kościele luterańskim w Polsce udziela się ślubów homoseksualistom.
Temat zamknięty.

Rozumiem, ze forum dyskusyjne rozumiesz jako:
Co jest lepsze - kosiarka czy rower?
- Kosiarka (temat zamkniety)
Jakie jest stanowisko Luteran w sprawie niebieskiego?
- Oficjalnie twierdzimy, ze niebieski jest ql. ale nie w połaczeniu z seledynowym (temat zamkniety)

Tak nie wygląda forum dyskusyjne tak wygląda interaktywne FAQ. Chyba, ze chodzi Ci o strone z pytaniami o Oficjalne Stanowiska KEA w sprawie..... (tutaj sobie wstaw) - ale to nie ta strona niestety :(

Boje sie drogi Kalistracie, ze nie do konca rozumiesz idee dyskusji.
-pozdrawiam partisaN76-

partisan76

Następna

Wróć do Wszystko o DEFRAGMENTACJI