Masturbacja

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Masturbacja

Postautor: ja » 05 lip 2008, 12:12

Witam mam pytanie jakie jest nauczanie Kościoła EA dotyczącego masturbacji czy jest ona postrzegana jako grzech?
ja

masturbacja

Postautor: adasko » 14 lip 2008, 18:56

wiesz co, nigdy się jakoś nie pytałem żadnego pastora, ale też nigdy nie słyszałem żeby strasznie pomstowali na tak prywatne tematy, jak masturbacja, seks przedmałżeński itp. itd.
mam wrażenie że po prostu w kościele ewangelickim zostawia się takie prywatne sprawy do rozstrzygnięcia we własnym sumieniu
tak mnie się wydaje
pozdrawiam
----------
konekttome
adasko

masturbacja

Postautor: likaon » 15 lip 2008, 12:55

cześć ja:-) adaśko ma rację. rzeczywiście trzeba to rozstrzygnąć "samemu" w sumieniu, a wynika to z 1. kor. 6, 12. potem przeczytaj "mały i duży katechizm" lutra, tam gdzie chodzi o szóste przykazanie. tak będzie najprościej.

ani biblia ani księgi wyznaniowe kościoła luterańskiego nie zabraniają masturbacji. kwestia ta bowiem nie dotyka wiary, która dla protestantów a więc i luteran jest najważniejsza w sprawach zbawienia. biblia jest księgą, która pisze o stworzeniu i odkupieniu, a nie seksie czy masturbacji w odróżnieniu od hinduskiej "kamasutry" czy innych współczesnych książek pożytecznych w tej dziedzinie. zachęcam do ich spokojnej lektury;-)
likaon

masturbacja

Postautor: J.J.S. » 15 lip 2008, 17:12

Niestety KEA w RP nie ma wypracowanego stanowiska na temat masturbacji. Można się jednak odwołać do ustaleń EKD (Evangelische Kirche in Deutschland). W jednym ze swoich znanych tzw. Denkschiftów, który został poświęcony ludzkiej seksualności temat masturbacji jest poruszony w dziale poświęconym zachowaniom seksualnym młodzieży. Zanim przytoczę wspomniany tekst należy przybliżyć ideę Denkschriftów - nie jest to jedyna obowiązująca wykładnia, jest to raczej pewna analiza z impulsami do przemyśleń na omawiany temat. EKD zaczął je wydawać w świadomości konieczności dania swoim członkom i
nie tylko pewnych wskazówek i impulsów jak odnosić się do danych problemów z dziedziny np. etyki.
Tekst Denschriftu odnoszący się do kwestii masturbacji:
"Dla budowy małżeństwa jest niezbędne, by młody człowiek we wczesnej fazie wyćwiczenia seksualnej dojrzałości w wymiarze cielesnym przezwyciężył [pragnienie] samozaspokojenia. Stosunek płciowy jako tylko środek do samozaspokojenia nie jest krokiem na drodze ku dojrzałości. Młodym ludziom chodzi o to, by poprzez [otrzymane] informacje, swoje przemyślenie i rozmowę doświadczyć, że ani przez masturbację, ani przez wypróbowanie stosunku płciowego nie osiągają swojego właściwego celu, to jest wejścia w solidny związek z osobą odmiennej płci. " (Denkschrift zur Fragen der Sexualethik. Erarbeitet von einer Kommision der Evangelischen Kirche in Deutschland [w:] Die Denkschriften der Evangelischen Kirche in Deutscland. Ehe, Familie, Sexualität, Jugend, t. 3, Gütersloh 1981, ss. 154; tł. J.J.S.).

Przy próbie ustosunkowania się do zjawiska masturbacji należy pamiętać, że jest to problem złożony i często bardzo indywidualny, np. jeżeli chodzi o jego przyczyny. Dlatego też wydaje mi się, że nie ma możliwości by tu na forum udzielić pełnej odpowiedzi na wątpliwości z nim związane. Zapraszam do rozmowy z jednym z duszpasterzy on-line, w jej trakcie łatwiejsze będzie wspólne poszukanie odpowiedzi na pytania związane z tym tematem.

ad. likaon
Byłbym ostrożny ze stwierdzeniem, że Biblia przemilcza temat seksu. I nie chodzi tu tylko o potępienie pewnych praktyk związanych z seksualnością, jak np. cudzołóstwo do którego odnosi się VI przykazanie. Biblia pisze o seksie także pozytywnie. Np. teksty Starego Testamentu mówiące o poznaniu żony przez męża oznaczają także poznanie w sensie seksualnym (tego dotyczą użyte w nich terminy hebrajskie). Oprócz tego jest w Starym Testamencie cała księga poświęcona tak naprawdę seksowi i erotyce. Chodzi o Pieśń nad Pieśniami, która pierwotnie była zbiorem zabarwionych erotycznie pieśni weselnych. To, że znalazła się w kanonie biblijnym pokierowane było tym, że wtórnie zinterpretowano jej treść jako piękną metaforę relacji Boga i Jego ludu.
----------
Jurek
J.J.S.

masturbacja

Postautor: Roman » 15 lip 2008, 18:44

Ja bym wolał aby do Evangelische Kirche in Deutschland z taką sam ą ochotą odwoływano się w kwestii ordynacji kobiet i postrzegania homoseksualizmu.Taką mam prośbę.
Roman

masturbacja

Postautor: likaon » 16 lip 2008, 12:13

do moderatora.

W czym problem, że w polskim KEA nie ma stanowiska wobec masturbacji? Brakuje nam go? Nie mamy Pisma Św. i Ksiąg Wyznaniowych?

Czy odpowiedzi na pytanie o różnice pomiędzy stosunkiem seksualnym a masturbacją możemy szukać w Piśmie Świętym?

Jakie znaczenie dla polskiego KEA ma stanowisko KEA w Niemczech? Czy szóste przykazanie w ogóle dotyczy masturbacji? Jest więc w ogóle problem? Mało w polskim społeczeństwie "obsesji podbrzusza"?

I na koniec jeszcze jedno pytanie. A jeśli teraz formowicz o nicku ja ze swoim problemem przypadkiem trafi do rzymskokatolickiego duchownego, pójdzie do klasztoru czy może wstąpi do naszego Kościoła?
likaon

masturbacja

Postautor: Roman » 16 lip 2008, 15:15

A swoja drogą to jakiego tematu się człowiek nie tknie(ordynacja kobiet,stosunek do homoseksualizmu) to się okazuje ,że KEA W RP to się nie ma wypracowanego stanowiska.Hmm...czy może ktoś wie w jakiej sprawie ostatni KEA w RP wypracował jakieś stanowisko?Bo to jest bardzo ciekawe.......
Roman

masturbacja

Postautor: J.J.S. » 16 lip 2008, 18:23

Po pierwsze pytanie było o naukę KEA w tym względzie, więc naturalnym wydaje się stwierdzenie, że nie ma jakiegoś jednego wypracowanego stanowiska skoro jest taki stan. Zaś w moim odczuciu owszem brakuje KEA w RP stanowiska w takich sprawach rozumianego nie jako ostateczna wyrocznia, ale w sensie refleksji nad takimi zagadnieniami, ukazującymi możliwie szerokie spektrum powiązanych z nimi ewentualnych problemów i naświetlających zagadnienie z różnych, a szczególnie biblijno-teologicznego punktu widzenia, zgodnego z podstawowymi zasadami nauki Kościoła Luterańskiego.

Po drugie nie napisałem, że w Biblii można znaleźć wykład na temat rozróżnienia między seksem a masturbacją, stwierdziłem jedynie, że nieprawdą jest jakoby Biblia nie poruszała tematu seksu.

Po trzecie stanowisko EKD przytoczyłem, ze względu na to, że na polskim gruncie nie ma na ten temat w znanej mi luterańskiej literaturze żadnych sensownych odniesień, a uważam, że przytoczone stanowisko EKD jest wyważone i może być ciekawa wskazówką przy szukaniu odpowiedzi. Tak jak napisałem o idei Denkschriftów, które jak sama nazwa wskazuje są dokumentami z materiałem do przemyśleń nie zaś ostatecznym rozstrzygnięciem kwestii. Poza tym zgadzam się, ze w polskim społeczeństwie jest to temat tabu i traktowany obsesyjnie. Dlatego właśnie tym razem postanowiłem sie odwołać do przytoczonego stanowiska EKD, gdzie w moim odczuciu temat nie został potraktowany z punktu widzenia "obsesji podbrzusza".

Na temat pytania "na koniec": nie uważam, żeby to było pytanie na które jestem w stanie odpowiedzieć.
----------
Jurek
J.J.S.

masturbacja

Postautor: Roman » 19 lip 2008, 10:07

Pragnę tylko dodać,że nie uważam aby w każdej sprawie Kościół powinien zajmować stanowisko.W wielu sprawach można i na pewno trzeba zdać się na sumienie i wiernych.
Roman

masturbacja

Postautor: J.J.S. » 21 lip 2008, 17:26

W moim odczuciu, jeśli nie dość to zaznaczyłem to przepraszam, to stanowisko winno mieć charakter jak wzmiankowane Denkschrisfty EKD, to jest materiału do przemyśleń, nakreślającego problem z wielu perspektyw. W żadnym razie nie uważam, że Kościół winien sformułować zestaw kazuistycznych (to jest odnoszących się do każdej możliwego przypadku) nakazów czy przepisów. Jednak wydaje mi się pożytecznym, żeby Kościół zadbał, by wierni mieli odpowiednie narzędzie i dostępną wiedzę, by mogli bardziej świadomie podejmować swoje decyzje sumienia.

Pozdrawiam
----------
Jurek
J.J.S.

Następna

Wróć do Etyka i problemy społeczne