Papież - przełożony, urząd, instytucja, święty, coś jeszcze?

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Papież - przełożony, urząd, instytucja, święty, coś jeszcze?

Postautor: Abif » 06 lut 2011, 10:05

Dzisiejsza wiadomość z portalu gazeta.pl w skróce.

Joseph Ratzinger w latach 70 podpisał Kartę Dawcy - dokument, w którym wyraża się zgodę na pobranie narządów po śmierci w celu transplantacji. Ratzinger chciał w ten sposób zachęcić Niemców do podpisywania podobnych oświadczeń woli i chwała mu za to.

Zabawne jest to, co z tym faktem zrobił teraz Watykan. Otóż ogłosili, że tamta karta uległa unieważnieniu z chwilą wyboru Ratzingera na papieża (z medycznego punktu widzenia sam wiek potencjalnego dawcy raczej go dyskwalifikuje). Watykan uzasadnia jednak po swojemu, cytuję za gazeta.pl:

Według Gaensweina po śmierci ciało papieża należy do całego Kościoła i musi zostać pochowane w stanie nienaruszonym. Watykan obawia się również, że w przypadku przekazania papieskich organów, ich nowi posiadacze mogłyby się stać obiektem religijnego kultu, na co Kościół nie może pozwolić.


Świętość z urzędu? Zbiorowa histeria? Czy więcej mówi to o oficjalnym stanowisku KRK czy o mentalności wiernych?
Abif
 
Posty: 70
Rejestracja: 03 lip 2010, 15:43

Re: Papież - przełożony, urząd, instytucja, święty, coś jeszcze?

Postautor: jagna » 06 lut 2011, 13:46

Fragment o kulcie organów mówi wiele o mentalności wiernych. KRK się boi, że ludzie mogą zacząć czcić człowieka z nerką papieża(a samego papieża to mogą całować po rękach i klękać przed nim?). Ale nie rozumiem dlaczego nie zakaże kultu relikwii? Nie powie kategorycznego STOP, to pogaństwo.

Tego, że ciało papieża należy do całego Kościoła, też nie rozumiem. W takim razie każde katolickie ciało należy do KRK? To może trzeba było zastrzec, że narządy dostanie tylko katolik rzymski? Cała ta decyzja rzeczywiście mocno daje do myślenia nad stanowiskiem KRK. Wiadomo, ze nikt od starszego człowieka narządów by nie pobrał.
"Bo miałem ambicję stworzyć taką rezolutną rasę, a wyście to tak po ludzku, po ludzku... spartolili"
jagna
 
Posty: 266
Rejestracja: 30 cze 2010, 14:00
Wyznanie: ewangelicko-augsburskie


Wróć do Inne Kościoły i religie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron