Kolorowy Luteranizm

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Kolorowy Luteranizm

Postautor: konfesyjny89 » 21 wrz 2009, 12:16

Polecam ciekawą galerię poświęconą luteranom w sąsiednich krajach - Rosji, Ukrainie, Czechach, Litwie i Niemczech.

http://staroluteranie.pxd.pl/

Jak widać nie tylko w Skandynawii, Afryce i Ameryce luteranie noszą się na "kolorowo". Ten najstarszy chrześcijański strój jest obecny także tu - w europie środkowej i wschodniej. A np na takiej Litwie jeszcze 4 lata temu większość duchownych chodziła ubrana w czarną togę. Dziś raptem paru z nich używa tego stroju.
Może i Polska pójdzie taką drogą, może i u nas ksiądz zacznie wyglądać jak ksiądz a nie jak prawnik. Może i u nas biskupa będzie się rozpoznawać po kapie, mitrze i pastorale a nie po krzyżu zwisającym na krawacie?
konfesyjny89

Wyznanie: staroluterańskie

Re: Kolorowy Luteranizm

Postautor: Karpov » 21 wrz 2009, 15:57

A ja tam lubię czarną togę. ten strój jest taki... hmmm... bardziej poważny. Człowiek skupia się na słowie, a nie na kolorowych strojach księdza.
konfesyjny89 pisze:Może i u nas biskupa będzie się rozpoznawać po kapie, mitrze i pastorale a nie po krzyżu zwisającym na krawacie?

Primo: No bez przesady... Biskupi raczej w sytuacjach oficjalnych zawsze spotykani są jednak pod koloratką lub w biskupiej todze
Secundo: No pewnie... i jeszcze może potrzebna będzie służba, która będzie pomagała to zakładać? Aż mi się przypomniało kazanie abp. Głódzia w Sopocie podczas tygodnia modlitw za jedność chrześcijan. Dziwnie się ze znajomymi patrzyłem, gdy potrzebował pomagiera coby stułę założyć. ;)
Karpov

Wyznanie: KEA

Postautor: konfesyjny89 » 21 wrz 2009, 17:53

A co to za filozofia stułę założyć. Raz dwa trzy i jest. 20 razy mniej skomplikowane niż założenie befek.

A nie gryzie Cię jednakowa powaga w Wielki Piątek i w Wielkanoc?

Nawet był taki dowcip - po czym poznać, że ewangelicy świętują wielkanoc - po żałobnym stroju księdza
konfesyjny89

Postautor: Karpov » 21 wrz 2009, 19:54

Punkt dla Ciebie, ale... Znam parafię gdzie jest w czasie świąt używany strój w postaci alby ze stułą Jest on dozwolony przez pragmatykę służbową - kwestia rozwarzyć tą sprawę w parafii. Nie ma co nagle zakazywać togi - no bez sensu to by było. Ale może przez takie oddolne inicjatywy coś da radę zmienić.

Wspomniałeś coś o kapie i mitrze?
Obrazek
No ja byłbym takiemu czemuś przeciwny jednak... Przerost formy nad treścią ;)
Karpov

Postautor: Elżbieta » 21 wrz 2009, 21:42

o raju, jaka OHYDA !

konfesyjny89 pisze:A nie gryzie Cię jednakowa powaga w Wielki Piątek i w Wielkanoc?

Mnie jakoś nie gryzie, dla mnie to strój bardzo elegancki

konfesyjny89 pisze:Nawet był taki dowcip - po czym poznać, że ewangelicy świętują wielkanoc - po żałobnym stroju księdza

Mnie jakoś ten dowcip mało śmieszy, jest z gatunku tych bardziej ciężkawych

Może byśmy jednak zostali przy zwyczajach lokalnych? Poniektórzy mawiają : jedność w różnorodności, czy można by to było zastosować i do strojów ?
Elżbieta

Postautor: konfesyjny89 » 01 gru 2009, 20:51

Obrazek
http://www.koszalin.luteranie.pl/zdjeci ... %20011.jpg

Tym razem zdjęcie z Polski. Z tym, że diakonki ze szwecji i niemiec, a ksiądz z Polski :). Jak to miło zobaczyć duchownych, których strój nie tylko świadczy o sprawowanym urzędzie, ale i jest zrozumiały na całym świecie. Co o polskich togach dla diakonek ze śmiesznym białym kołnierzem powiedzieć nie można.

Oby więcej było takich parafii gdzie człowiek od początku nie jest zdołowany widokiem duchownego w stroju "pogrzebowym"

(po edycji)
nie wiem co z tym obrazkiem, raz mi się wyświetla raz nie
Ostatnio edytowano 01 gru 2009, 22:43 przez konfesyjny89, łącznie edytowano 1 raz
konfesyjny89

Postautor: Elżbieta » 01 gru 2009, 21:00

Jakoś Ci nie wyszedł obrazek. :)
Elżbieta

Postautor: Karpov » 02 gru 2009, 00:35

Karpov

Postautor: Elżbieta » 02 gru 2009, 09:34

Też Ci nie wyszło :)

Co do Koszalina to i bez obrazka doskonale wiem jak ks. Staszczak się ubiera, ale wcale nie uważam, że to jest godne naśladowania, tym bardziej, że on wprowadzając takie kolorki nikogo nie pytał o zdanie, twierdząc: "kto idzie za mną i ogląda się wstecz nie jest mnie godzien". Twierdził, że nie jest ważna nasza tradycja, ale jego własna, jak się później okazało - tak
Elżbieta

Postautor: konfesyjny89 » 02 gru 2009, 13:17

A czemu duchowny ma pytać ludzi o zdanie czy może ubrać strój dopuszczony do użytku według Pragmatyki Służbowej?

Może niedługo będzie się radził Rady Parafialnej, czy powinien nosić białą czy czarną koszulę z koloratką?
konfesyjny89

Następna

Wróć do Inne Kościoły i religie