Ślub w KRK

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Ślub w KRK

Postautor: Grześ » 16 paź 2008, 10:11

Posty przeniesione z innego tematu.

Ludzi złącza Bóg i tylko takie małżeństwo jest ważne w Jego oczach.
Grześ

czy jako żona cywilna mogę do komunii?

Postautor: Dagmara » 16 paź 2008, 14:45

Grzesiu, po co tu wypisujesz katolicką propagandę, chcesz tu kogoś do czegoś przekonać, bo nie bardzo rozumiem motywy twoich wypowiedzi?
To forum EWANGELICKIE jakbyś nie zauważył.
Dagmara

Postautor: Klara » 17 paź 2008, 00:34

Dagmaro, jaką to 'katolicką propagandę' wypisuje Grześ ?

"Ludzi złącza Bóg i tylko takie małżeństwo jest ważne w Jego oczach."

'varpho ma rację - ślub cywilny to też ślub, a KEA nie uważa takie małżeństwa za "żyjące w grzechu" '

"Ślub cywilny to też ślub". To jak w końcu uważacie: wtedy złącza Bóg czy nie złącza ?
Klara

Postautor: Roman » 17 paź 2008, 06:34

Klaro-to znów powraca moje pytanie.Czy małżeństwa są tylko w KRK?Czy małżeństwo zawarte w innych religiach i wierzeniach lub w sposób świecki to też małżeństwo czy konkubinat? Oczywiście w/g KRK.Proszę odpowiedź mi na to pytanie.
Roman

Postautor: Dagmara » 17 paź 2008, 08:46

Klaro, odniosłam się do wszystkich wypowiedzi Grzesia, nie tylko do tej konkretnej. Oto jego wypowiedź, zacytowana z innego tematu: "Jezus modlił się o jeden Kościół...Dlaczego nie miałby być to Kościół katolicki?" Jakiej odpowiedzi Twoim zdaniem oczekiwał Grześ na tak zadane pytanie na forum Ewangelickim?
Jako katolik Grześ na tym forum jest gościem , więc dobre wychowanie wymagałoby, żeby się zachowywał jak gość, czyli uprzejmie. Sugerując, że Kościół gospodarzy forum - Luteran, nie jest Kościołem o który modlił się Jezus nie jest raczej zbyt uprzejme. Mógł to po prostu zachować dla siebie, albo wypowiedzieć się na forum katolickim.
Ja jestem katoliczką Klaro, ale uważam, że bez względu na którym forum się dyskutuje, pewne standardy dobrego wychowania obowiązują zawsze, i gospodarzom należy się szacunek. Jeśli sądzisz inaczej to bardzo mi przykro, ale to tylko źle świadczy o Tobie.
Dagmara

Postautor: Klara » 17 paź 2008, 11:00

Romanie, zmieniasz temat, a ja oczekuję odpowiedzi na moje pytanie.

Wg KRK jest różnica między małżeństwem zawartym w innym Kościele czy małżeństwem cywilnym a związkiem osób, które mogłyby wziąć ślub kościelny, ale nie chce się im iść do kościoła i żyją w konkubinacie.
W KRK duszpasterstwa ludzi, którzy mają tylko ślub cywilny, bo NIE MOGĄ mieć ślubu kościelnego nazywa się na ogół duszpasterstwami MAŁŻEŃSTW niesakramentalnych.

Ewangelicy napisali: 'ślub cywilny to też ślub'. Interesuje mnie, czy wg Was wtedy złącza Bóg. Są sytuacje różne:
1. Np. taka jak opisana na początku tego wątku.
2. Dwoje ewangelików bierze tylko ślub cywilny.
Klara

Postautor: Klara » 17 paź 2008, 11:10

Dagmaro, zgadzam się z tym, co w innym wątku napisał Varpho:

"uważam, że dyskutować można o wszystkim, oczywiście można się też nie zgadzać na różne tematy, ale podstawą powinno być niestosowanie zarzutów osobistych"

i dlatego nie zgadzam się z nazywaniem 'katolicką propagandą' tego co napisał Grześ. To jest całkiem rozsądne zdanie i nie ma tu nic do rzeczy 'całokształt' poglądów i zachowań Grzesia.

Jakoś żaden ewangelik nie zareagował na posta Grzesia. Może jesteś nadgorliwa i niepotrzebnie pouczasz ?
Klara

Postautor: Roman » 17 paź 2008, 11:31

A więc jaka jest różnica między małżeństwem sakramentalnym,a niesakramentalnym?Czy małżeństwo niesakramentalne to gorsze rodzaj małżeństwa?Małżeństwo zawarte w KEA nie jest sakramentem, a więc jest niesakramentalne.A jak KRK postrzega małżeństwa zawarte w innych religiach?Czy są to małżeństwa i z jakimi przymiotnikami?
Roman

Postautor: Klara » 17 paź 2008, 11:47

Romanie, pytałeś:
"Czy małżeństwo zawarte w innych religiach i wierzeniach lub w sposób świecki to też małżeństwo czy konkubinat?"

Odpowiedziałam, że małżeństwo. Dalsze Twoje pytania, dzielenie włosa na czworo, nadają się chyba na forum katolickie.

A ja nie mogę się doczekać odpowiedzi na pytania skierowane do ewangelików.
Klara

Postautor: Dagmara » 17 paź 2008, 13:38

Klara:
"Jakoś żaden ewangelik nie zareagował na posta Grzesia. Może jesteś nadgorliwa i niepotrzebnie pouczasz ?"
Może, ale ja odebrałam jego posty jako prowokacje a nie jako zaproszenie do rzeczowej dyskusji, gdyż nie poparte są żadnymi argumentami. Jako katoliczka, choć bywam na tym forum już jakiś czas, wciąż czuję się tu jak gość i uważam że innych gości też obowiązują pewne standardy.
Gdyby chociaż Grześ napisał: "Jezus modlił się o jeden Kościół, my Katolicy uważamy, że czemu nie miałby być to Kościół katolicki?", to też wyglądało by to inaczej, a tak wyszło moim zdaniem nieładnie.
Dagmara

Następna

Wróć do Inne Kościoły i religie