Prośba formalna...KRK a KK

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Postautor: varpho » 04 mar 2009, 20:30

no cóż, KRK to określenie lekko niedokładne, KK - nieobiektywne.
----------
: com napisał, tom napisał :
varpho

Postautor: varpho » 04 mar 2009, 20:45

ale jeśli Was tak bardzo razi słowo "Rzym" w KRK [no bo fakt, trochę dziwnie brzmi zbitka "lokalno-globalny"], a najbardziej wyrazistym wyznacznikiem wszystkich Kościołów, które obejmuje potoczna i niedokładna nazwa KRK, jest uznawanie władzy papieża, to uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie powrót do dawnego określenia "Kościół papistyczny", "papieżnicy" itd.

... myślę, że wszyscy będą takim rozwiązaniem usatysfakcjonowani. ;]
----------
varpho

Postautor: neonKK » 04 mar 2009, 21:00

[...] uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie powrót do dawnego określenia "Kościół papistyczny", "papieżnicy" itd.
... myślę, że wszyscy będą takim rozwiązaniem usatysfakcjonowani. ;]
---
Jak jesteś takim zwolennikiem powrotu do dawnych określeń to pewnie odpowiadałoby Ci określenie "heretycy","odszczepieńcy"? ;]
neonKK

Postautor: neonKK » 04 mar 2009, 21:03

A co do słowa "Rzym" to wcale mnie ono nie razi. Mam świadomość tego że protestanci wstawiają je ze względów ideologicznych, z tych samych powodów dla których katolicy chcieliby go nie wstawiać, a nie po to aby obrażać katolików.
neonKK

Postautor: Adam I » 04 mar 2009, 21:07

Czyli używamy określenia "papiści" zamiast dotychczas stosowanego przez nas skrótu KRK?
W sumie może rzeczywiście unikniemy nieporozumień, bo nazywanie np. naszego forumowego kolegi neona katolikiem jest nieprecyzyjne. No bo jakim katolikiem? Grekokatolikiem, starokatolikiem? No nie. Neon wiele razy wyjaśniał, że uznaje władzę papieża, więc nazwanie go papistą jest cennym uszczegółowieniem.
Określenie papizm pochodzi od francuskiego słowa pape- papież i łacińskiego papa - ojciec, biskup i oznacza określenie postawy zwolennika działań i postanowień (również pozareligijnych) biskupa Rzymu.
Adam I

Postautor: varpho » 04 mar 2009, 21:15

wstydzicie się papieża? no nieźle...

tylko że:
1) w rozumieniu Kościoła Papistycznego określenia "heretycy", "odszczepieńcy" itd. odnoszą się do różnych grup, nie spełniają więc wymogu jednoznaczności.
2) określenia te są nieobiektywne, określają jedną grupę ludzi w odniesieniu do innej grupy ludzi.

natomiast określenie "papistyczny" jest - przynajmniej w Polsce - jednoznaczne, nazywa grupę ludzi od tytułu ich przywódcy. no chyba nie wstydzicie się swojego przywódcy religijnego, prawda? :]
----------
varpho

Postautor: varpho » 04 mar 2009, 21:17

a określenia "heretyk", "heterodoks", "dysydent" itd. mnie nie rażą, więc proszę bardzo. :D

ale nie wiem, jak innych.
----------
varpho

Postautor: neonKK » 04 mar 2009, 21:56

Określenia "papiści" czy "papizm" powstały wśród protestantów i zawsze były używane w znaczeniu pejoratywnym. Aktualnie również są używanie z reguły przez osoby nie będące zwolennikami katolicyzmu. Nie bawcie się więc w rozbiór etymologiczny i nie sugerujcie że są to takie sobie zwyczajne określenia.

Ale nie zrozumieliśmy się. Jak dla mnie to możecie sobie pisać/nazywać jak chcecie, bo to jak piszecie świadczy o Was a nie o mnie/nas.
Chcecie wyrazić swój stosunek, wydaje się Wam że to może kogoś denerwować czy obrażać, no to piszcie. Ale to o Was świadczy a nie o mnie... /.../Admin
neonKK

Postautor: Ewa » 04 mar 2009, 22:48

Baranku, nie pojmuję Twojej prośby. Nawet w adresach parafii pisze parafia rzymskokatolicka.
Ewa

Postautor: Roman » 05 mar 2009, 00:56

Drodzy papiści ,mnie też określenie heretyk nie razi,a więc proszę bardzo.Tylko tu nie rób z siebie świętoszka ,bo sam nazywasz ŚJ jehowitami.
Roman

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inne Kościoły i religie