Pytania dotyczące Komunii

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

3 pytania dotyczące Komunii

Postautor: Krzysiek » 25 lut 2009, 13:41

"a mógłbyś podać źródła? i czy wszyscy prawosławni są zgodni co do tego?"

http://www.helsinki.fi/~risaarin/lutort ... .html#euchA za wszystkich prawosławnych to ja ręczyć nie mogę, ale wątpię, by członkowie komisji reprezentowali zdanie dalekie od ortodoksji.
Krzysiek

Postautor: Baranek » 25 lut 2009, 13:45

Wiesz co **** - rodzaj uprawianej przez Ciebie demagogii jest naprawdę żenujący...
Napisałem wyraźnie o co chodzi. Problem z dużą ilością wina - tłumaczyłem jaki jest!!!. A ty nic nie kumasz - nie moja to wina. Nie będę przytaczał raz jeszcze o co mi chodziło bo umiesz czytać.

deprofundis - chciałem tylko zwrócić na to uwagę, że dziś niknie nam mocno ten obraz eklezjotwórczy. Owszem - ostatnie czasy sprzyjają odnowieniu tego wizerunku eklezjotwórczego. Nie twierdzę, że w EA nie jest obecny. Twierdzę tylko, że dla starożytnych był on czymś pierwotnym najważniejszym. My (mimo wszystko) bardziej skupiamy się na relacji ja-Bóg.
Baranek

Postautor: Baranek » 25 lut 2009, 14:00

Krzysiek: Tak - wydaje mi się ta intuicja słuszna - prawosławiu raczej obce są nasze "spekulacje" (nasze o transubstancjacji a wasze o konsubstancjacji).
Wydaje mi się że dla każdego prawosławnego Eucharystia to:
1. prawdziwe Ciało i Krew Pana
2. Największa Tajemnica.

I taki kawałek jeszcze:

W Dłuższym Katechizmie Metropolity Filareta (1782-1867) zatwierdzonym w 1839 roku czytamy: “Pytanie: Jak należy rozumieć słowo transsubstancjacja? Odpowiedź: Słowo transsubstancjacja nie powinno być definiowane w taki sposób, że chleb i wino zmieniają się w Ciało i Krew Pana; albowiem tego nikt nie może zrozumieć, tylko Bóg; ale tylko w ten sposób to należy rozumieć, że chleb, prawdziwie, realnie i substancjalnie staje się najprawdziwszym Ciałem Pana, a wino najprawdziwszą Krwią Pana". Dalej katechizm cytuje św. Jana Damasceńskiego: “Jeżeli pytasz, jak to się dokonuje, wystarczy ci wiedzieć, że przez Ducha Świętego (...) Nic więcej nie wiemy ponad to, że słowo Boga jest prawdziwe, aktywne i wszechmocne, ale w swoim sposobie działania nie dające się zbadać"

Sądzę - tak na serio - że prawosławie de facto nie zajmuje się tym problemem - albo zajmuje się "z konieczności" tj. ustosunkowania się do WAS (Ewangelików) czy do NAS (katolików). Wspólna deklaracja - także tego nie zmienia (poniekąd). Prawosławie jest tutaj bardzo "wolne" (w sensie wolności). I czy ktoś wierzy w transsubstancjację, czy konsubstancjację - nie ma to znaczenia. Ważna jest Tajemnica i realnośc Ciała i Krwi - w to prawosławny wierzyć musi... Ten apofatyczny rys teologii - dla nas ludzi zachodu jest trochę niezrozumiały.

Ale zgadzam się Krzysiek z Tobą - że prawosławni faktycznie nie uznają (z tych względów o których pisałem) terminu transsubstancjacja - bądź tylko niektórzy prawosławni go uznają - a inni bądź go nie uznają bądź uznają go za zbędny - w tym przyznaję ci rację. Sądziłem, że transsubstancjacja jest głębiej zakorzeniona w prawosławiu - ale się myliłem. Wyszła po raz kolejny teologia Tajemnicy, apofatyczna w prawosławiu.
Baranek

Postautor: **** » 25 lut 2009, 14:02

Baranku,czy raczej żenujące są argumenty , które podałeś?
...:)))... no gdzie wasi księża się spieszą? dzieci im płaczą?zakupy i sprzatanie muszą wdomu zrobić i obiad ugotować?
...proszę nie oskarżaj mnie o demagogię, bo nie przyjmę to do siebie...a ta duża ilość wina w/g mnie nie jest az takim olbrzymi problemem ,którego nie możnaby rozwiazać.

Postautor: **** » 25 lut 2009, 14:24

przypomniała mi się jeszcze opinia rzymskich katolików o ewagelikach ,, że chrześcijaństwo ewangelików to wersja ,,light'' chrzescijaństwa....:)))
nawet w świetle powyższego ,pytam ,kóra wersja wyznaniowa -z wymienionych to wersja ,,light''?...:)

Re: Pytania dotyczące Komunii

Postautor: Iwo_H » 09 mar 2009, 20:52

Wcześniejsze posty pochodzą ze starej wersji forum, na której nie obowiązywał obecny regulamin, dlatego mogą znaleźć się tam wypowiedzi niezgodne z obecnymi zasadami forum. Obecny regulamin nie działa wstecz.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Poprzednia

Wróć do Inne Kościoły i religie