Magia i wróżbiarstwo, tradycje pogańskie

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Postautor: Roman » 10 sie 2008, 22:16

Być może się zapędziłem-może zamiast wyrażenia "magiczne myślenie"powinienem użyć wyrażenia-archetypy.Jest już późno i nie chcę wchodzić w tak trudne tematy.
Roman

Postautor: Rafi » 11 sie 2008, 09:04

Cóż Aniu. Wiele osób starszej daty w Polsce (a i młodsi to z domu wynoszą czasem) robi znak krzyża na bochenku chleba przed jego naczęciem - żeby chleba nie zabrakło. Zagubiło się całkowicie podziękowanie Panu, został tylko ten magiczny element.
Możesz też zauważyć osoby przeżegnujące się z powodu np. złej wieści - też element magiczny, aby się uchronić, aby zło nie przeszło na nas.
Więc i znak krzyża może nieść element magiczny.

Z ciekawostek : w Tunezji zauważyłem, że ludzie starszej daty lubią mieć nad drzwiami znak na szczęście, najczęściej "ręka Fatimy", ale też używanym znakiem o "dużej mocy" jest ... ryba (i nikt już chyba nie pamięta dlaczego) umieszczana obok albo zamiast "ręki".
Widziałem też nad wejściem jednocześnie rybę, "rękę" i ... podkowę :D
Rafi

Postautor: Anna » 11 sie 2008, 10:41

Rafi, spotkałam się z praktyka robienia krzyża na bochenku tu w Polsce,w moim regionie na Węgrzech dziękuje się pierw a potem się go ucałowuje.W tym ostatnim niedostrzegam element magii. Może wy jestescie innego zdania,nie wiem.Znaki umieszczane nad drzwiami/nie mam/,czy w portmonetce, czy na łańcuszku na szyi,kamyka o ,,dużej mocy.../jest tego wielkie mnóstwo, niestety/,w/g mnie ewidentnie świadczą o magicznym zabarwieniu intencji posługujących się nimi.W/g mnie świadczą o tym, że użytkownikom tych ,,wspomagających los,, elementów,nie wystarczy wiara Boga o Jego wszechmocy.
Anna

Postautor: Anna » 11 sie 2008, 10:45

sorry ,,,zjadłam literę,,..:)....nie wystarczy wiara w Boga o Jego wszechmocy.
Anna

Postautor: Rafi » 11 sie 2008, 13:42

"na Węgrzech dziękuje się pierw a potem się go ucałowuje"
Bardzo wyraziste.
Rafi

Postautor: Anna » 11 sie 2008, 14:16

Rafi,może ucałuje,nie ucałowuje/chleb/-sorry jak żle to jest gramatycznie:):):),a sam pocałunek jest składany dla Pana Boga na codzienny chleb,ponieważ osobiście Jego Ręce nie można ucałować- tym się tłumaczy tą czynność o innej niesłyszałam.
Anna

Postautor: Anna » 11 sie 2008, 14:18

...o innej interpretacji niesłyszałam.
Anna

Postautor: Rafi » 11 sie 2008, 15:03

Tak też to odebrałem
Rafi

Postautor: Anna » 11 sie 2008, 15:13

okay, to jestem spokojna,dzięki, pozdrawiam:):):)/posłałam ci znak trzech usmiechów,wiesz dlaczego trzech/
Anna

Postautor: angel » 11 sie 2008, 17:57

"Z ciekawostek : w Tunezji zauważyłem, że ludzie starszej daty lubią mieć nad drzwiami znak na szczęście, najczęściej "ręka Fatimy", ale też używanym znakiem o "dużej mocy" jest ... ryba (i nikt już chyba nie pamięta dlaczego) umieszczana obok albo zamiast "ręki".
Widziałem też nad wejściem jednocześnie rybę, "rękę" i ... podkowę :D"

Fatima to była córka Mahometa, i wizerunek jej ręki lub oka jest talizmanem dla kobiet, a dla mężczyzn takim talizmanem jest ryba

a co do całowania chleba i wykonywania znaków krzyża, we spomnianych sytuacjach to duża część traktuje to niestety jako rytuały magiczne
  • komunikator: gg 1750717
----------
czarownica
angel

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inne Kościoły i religie