Magia i wróżbiarstwo, tradycje pogańskie

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Postautor: Rafi » 11 sie 2008, 19:02

"Rękę Fatimy" widziałem wszędzie, także w taksówkach (prowadzonych przez mężczyzn).

"Niebieskie oczy proroka" widziałem w Turcji - odpędza złe moce. Niebieskookie i niebieskoocy są bezpieczni bez tego talizmanu :D

Znasz pochodzenie "magicznej siły" ryby? Jestem tego bardzo ciekawy.

Całowanie chleba - całowanie darów/prezentów - spotkałem nie raz opis historyczny jak ktoś całował podarunek od swego władcy (do którego nie mógł się nawet zbliżyć ). Tu analogia jest bardzo wyraźna.
Całowanie chleba - w Polsce przetrwał zwyczaj całowania chleba gdy spadnie na ziemie, całowanie jakby w przeprosinach. W krajach katolickich znów owe przeniesienie Chleba na chleb nie powinno dziwić.
Rafi

Postautor: Anna » 11 sie 2008, 19:28

Angel,ja jednak się niezgodzę nato że całowanie świeżo upieczonego bochenka to rytuał magiczny,to jest raczej oddawanie czci Stwórcy w sposób prostoduszny,bez oczekiwania że w związku z tym liczymy na coś jeszcze. Natomiast wyżej wspomniane inne atrybuty są używane aby od nich oczekiwać to ,co im ludzie przypisali . To ma zabarwienie magiczne,wyrażnie.
Anna

Postautor: angel » 12 sie 2008, 13:06

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2012

symbolika ryby w kulturze islamu odwołuje sie do archetypu tego znaku.

a jeśli chodzi o tą ręke Fatimy to często jest ona obecna również w taksówkach i chroni wtedy przed "złym spojrzeniem"
  • komunikator: gg 1750717
angel

Postautor: Rafi » 12 sie 2008, 13:16

Archeotypów takich jest wiele. W tym artykule zostały zebrane tylko te odnoszące się do morza, czy ryby. Dlaczego ten się utrwalił ? Dlaczego symbol chrześcijaństwa mocno już zakorzenionego gdy przybyli tam muzułmanie ? To mnie ciekawi.
Ciekawe też jest, że własnie na Djerbie powstał odłam islamu opierający się na równości wszystkich wobec Boga (nie wyróżniający potomków Mahometa), dlaczego własnie tam przetrwała liczna gmina Żydowska. Dlaczego mam wrazenie, ze to wszystko sie jakos zazębia?
Ale to są tematy na inne forum, na inne dociekania, na inne badania.
Rafi

Postautor: Kolejarz » 12 sie 2008, 16:57

To ja się podepnę z moim pytaniem. Podobno "Ku wielkiemu zdziwieniu luteran, reformator Filip Melanchton obejmował katedrę astrologii. Nastomiast Luter nazywał astrologię >>brudną sztuką<< i pogwałceniem pierwszego przykazania." (Ks. David,W. Hover, Co to jest... Okultyzm, Augustana, Bielsko-Biała 1998, s. 19)
Przyznam, że mnie trochę zszokowało. Czy można coś więcej o tym aspekcie działalności naszego wielkiego reformatora?

I pytanie przy okazji: co Wielebnemu z Synodu Missouri się nie podoba w różdżkarstwie jako systemowi szukania żył wodnych, że podaje to jako praktykę pogańską? Co Wy o tym myślicie?
Kolejarz

Re: Magia i wróżbiarstwo, tradycje pogańskie

Postautor: Iwo_H » 21 kwie 2009, 21:11

Wcześniejsze posty pochodzą ze starej wersji forum, na której nie obowiązywał obecny regulamin, dlatego mogą znaleźć się tam wypowiedzi niezgodne z obecnymi zasadami forum. Obecny regulamin nie działa wstecz.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: weronika812 » 28 sie 2011, 17:48

Co sądzicie na temat tych wszystkich stron i testów poświęconych rzekomej dacie naszej śmierci? Czy myślicie, że mogłoby się to sprawdzić? Kilku moich znajomych przeczytało tą stronę https://sites.google.com/site/news048/ i rozwiązało test teraz o niczym innymi nie mówią i nie myślą, bardzo się tym przejęli. Sama też to zrobiłam i powiem Wam szczerze, że wynik mnie zaszokował...
weronika812

Postautor: Anja01 » 28 sie 2011, 19:27

Ja bardzo wierzę... że twórcy takich stron zarabiają krocie na smsach z kodami na koniec takiego testu. Jedna z moich koleżanek poszła na kurs internetowego przepowiadania przyszłości z tarota; jakie pytania zadawać żeby dowiedzieć się co ktoś chce usłyszeć. Wydawało się nam to łatwym zarobkiem. Ale w końcu zrezygnowałyśmy. Żerowanie na cudzej naiwności czy wręcz głupocie nie jest dla nas. A jeśli ktoś w to wierzy, to jego sprawa.
Anja01

Wyznanie: E-A od 29.05.11.

Poprzednia

Wróć do Inne Kościoły i religie