Polemiki z katolikami

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Boję się konwersji

Postautor: Rafi » 24 kwie 2008, 19:02

"Za "sposób zarządzania" tym problemem zaś Krk raczej nie przeprosił, ani odpowiedzialni za to, nie ponieśli praktycznie żadnych konsekwensji."
No to chyba nic nie słyszałes z relacji wizyty B16 w USA. Zainteresuj się.
"Żaden z biskupów nie został ukarany, nie została na niego nałożona pokuta."
Bo pokuta jest zawsze osobista i rzadko się ja współcześnie upublicznia. A publicznie za to B16 nieźle biskupów złajał.
"Ukarani zostali jedynie księża"
Osądzeni i skazani - czy mylisz karę z zemstą i chcesz jakiś czystek ?
Rafi

Boję się konwersji

Postautor: KaFor » 24 kwie 2008, 19:34

Osądzenie i skazanie nie jest zemstą lecz podstawową sprawiedliwoscią społęczną na naszej Ziemi.

Kiedy ktoś dopuści się niegodziwosci powinien odpokutować, zadośćuczynieć - o ile jest wierzący, lecz jako obywatel, który przyczynił się do cierpienia współobywateli winien zostać skazany i ponieść karę za swój czyn zgodnie z prawem (takzę za współudział).

Nikt spod prawa nie powinien być wyjęty, nie podlegać mu, bo np. jest duchownym.
KaFor

Boję się konwersji

Postautor: Rafi » 24 kwie 2008, 19:42

I takze w USA biskupi KRK nie sa poza prawem. Nikt im zarzutów nie postawił ani o ukrywanie ani o współudział (choć nieprawda, było oskarżenia - fałszywe, co sąd dowiódł). Co nie oznacza, ze nieudolni nie byli.
Więc sąd czy ... samosąd ? Sprawiedliwość, czy czystki ?
Tak na marginesie : jakim zadość uczynieniem jest zamknięcie kogoś w więzieniu ?????
Rafi

Boję się konwersji

Postautor: Roman » 24 kwie 2008, 20:37

Co prawda jestem przeciwnikiem kary śmierci,jako kary niebiblijnej,ale moje poglądy jednak są staroświeckie,bo nie jestem za tym by nikogo nie zamykać w więzieniach.
Roman

Boję się konwersji

Postautor: Rafi » 25 kwie 2008, 07:54

Nie twierdzę, że więzienie nie ma swoich zalet (i wad), ale czy jest jakimkolwiek zadośćuczynieniem ?
Rafi

Boję się konwersji

Postautor: KaFor » 25 kwie 2008, 09:14

jest formą sprawiedliwosci społecznej wypracowanej przez naszą kulturę
KaFor

Boję się konwersji

Postautor: pat » 25 kwie 2008, 11:56

rafi: No to chyba nic nie słyszałes z relacji wizyty B16 w USA. Zainteresuj się

Owszem, na spotkaniu z biskupami stwierdził że"Responding to this situation has not been easy and, as the President of your Episcopal Conference has indicated, it was “sometimes very badly handled", zaraz potem usprawiedliwiając wszystkich że nie nie zdawano sobie po prostu sprawy z "cięzkości problemu" - "gravity of the problem". Pewnie, dorośli, wykształceni, odpowiedzialni ludzie jakimi są buiskupi, nie zdawali sobie po prostu sprawy, że gwałceie dzieci to ciężki problem.
Niegdzie nie słyszałem, żeby Ratzinger przyjął jakąkowleik odpowiedzialnosć instytucjonalnego Kościoła (biskupów i watykanu) za to, co się działo w Kosciele, i zeby za to przpraszał. Wszysto to tylko wina księzy, którzy zachowywali się niemoralnie.

Pisząc o pokucie mam na myśli kary koscielne (są w krk pokuty i cenzury). Nakładane za publiczne czyny wyrokiem administracyjnym bądż sadowym sa jawne. Na księży oskarzonych o molestowanie czy niewłasciwe zachowania seksualne kary (cenzury czy pokuty) były nakładane, na biskupów - także oskarzonych o molestowanie -- nie. I sa to publiczne wyroki, jak każdy wyrok, publikowane w odpowiednich zbiorach akt. I nie jest to w krk żadna "osobosta pokuta" (pokuta w sposiwdzi to zupełnie co innego, nie otym pisze, tylko o karach kanonicznych)
Jedyną kara dla biskupów to prosba o złożenie rezygnacji z pełnienia funkcji i przejscie na emeryturę. Za "złe zarządzanie" żaden biskup nie został - kościelnie, bo o tym pisze - ukarany. Np. Biskup Law został przeniesiony do Watykanu, jest członkiem wielu Kongregacji. Trudno to uznać za karę. Księża sa suspensdowani, badż karnie przenoszeni do stanu świeckiego, ale tylko księża.

Co do kar - piszę, ze pisze o karach kanonicznych i reakcji istytucji koscielnych, a nie o więzieniu itd. To należy do sądów cywilnych, nie do papieża. Stwierzdam jedynie fakt - za te same przestepstwa są karani jedynie księża, biskupi nie. I jest to w amerykańskim kościele r-k problem. Nie jestem katolikiem, wiec nic nie chcę, tym bardziej czystek, natomiast taka praktyka stawia pod znakiem zapytania szczerość i autentyczność "oburzenia" skandalami seksualnymi. Oburzenia i tak wymuszonego w końcu po długim czasie udawania, ze nic się takiego nie dzieje.
----------
pat
pat

Boję się konwersji

Postautor: onezym » 25 kwie 2008, 14:19

RomanŁ Co prawda jestem przeciwnikiem kary śmierci,jako kary niebiblijnej...
+++
Możesz rozwinąć tę myśl szerzej opierając się na Biblii?
----------
onezym
onezym

Re: Polemiki z katolikami

Postautor: Iwo_H » 11 mar 2009, 14:48

Wcześniejsze posty pochodzą ze starej wersji forum, na której nie obowiązywał obecny regulamin, dlatego mogą znaleźć się tam wypowiedzi niezgodne z obecnymi zasadami forum. Obecny regulamin nie działa wstecz.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Poprzednia

Wróć do Inne Kościoły i religie