Czy jest możliwa jednośc wszystkich chrześcijan ?

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Postautor: darek » 16 sty 2009, 22:44

Zbliża się tydzień modlitw o jednośc wszystkich chrześcijan. We wszystkich kościołach chrześcijańskich odbędą się różne uroczystości z tym związane , także w Naszym Kościele Ewangelicko-Augsburskim.
Tak naprawdę to każdy kościół pojmuje tę jednośc po swojemu. Szczególny przypadek zaś stanowi KRK który wychodzi z założenia że wszystkie pozostałe kościoły ( a raczej zdaniem Watykanu związki wyznaniowe, bo tylko KRK jest wg nich kościołem) przyłączy się do Kościoła Rzymsko-Katolickiego i przyjmie zasady wiary określone przez Watykan. I na tym będzie polegała jednośc chrześcijan wg KRK. Dlatego też uważam, że możliwe jest porozumienie z innymi kościołami protestanckimi (gdzie można wypracowac jakiś kompropis) natomiast co do krk moim zdaniem jest to nie możliwe, choc wszystko u Boga jest możliwe. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ?
darek

Postautor: Elżbieta » 16 sty 2009, 22:48

muszę Ci przyznać rację,rzeczywiście u Boga wszystko jest możliwe
  • komunikator: 11365694
Elżbieta

Postautor: Klara » 16 sty 2009, 22:50

"( a raczej zdaniem Watykanu związki wyznaniowe, bo tylko KRK jest wg nich kościołem)"
Kościół prawosławny jest wg KRK Kościołem, Kościół starokatolicki też.
Klara

Postautor: Elżbieta » 16 sty 2009, 22:55

- widzisz, Darku miałam rację, a ta racja się potwierdziła szybciej niż myślałam
  • komunikator: 11365694
Elżbieta

Postautor: **** » 16 sty 2009, 22:56

...jest jeden Pasterz ... i bedzie i jedna owczarnia....tak jest powiedziane...a że kiedy?Dla Pana jeden dzień to jak tysiąc lat a tysiąc lat to jak jeden dzień....także od podzielenia minęło zaledwie ok 2,5 Bożego dnia ... :) ....cierpliwości, spokojnie...:))))

Postautor: darek » 16 sty 2009, 22:59

Co do Kościoła Prawosławneego myślę, że Masz rację natomiast nie jestem taki pewien jaki ma stosunek KRK do Kościoła Starokatolickiego
darek

Postautor: tomskrok » 17 sty 2009, 11:56

Co niemożliwe u ludzi, możliwe u Boga.
Osobiście uważam, ze jedność wszystkich chrześcijan jest niemożliwa. Ze względu an politykę Watykanu. prosty przykład: podczas nabożeństwa w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na nabożeństwie biskup katolicki (S. Siczek) na hasło przekażcie sobie znak pokoju podszedł do ministrantów im przekazał, natomiast nieco bliżej stał mój pastor i batiuszka prawosławny, nawet się do nich nie odwrócił, nie mówiąc już o wyciągnięciu ręki. Pastor z batiuszką sobie ręce sami podali. Więc siłą rzeczy kEA w Radomiu ma lepsze chyba stosunki z Prawosławnymi (zresztą sporo nas historycznie łączy, skoro oni ramie w ramie przeszli z nami 3 wieki, w tym kilkanaście lat korzystając z naszego domu zborowego) niż z KRK. Ale swoja droga proszę spojrzeć na historie Łeby w 1939 roku na 2000 mieszkańców Łeby mieszkało tylko 4 katolików i 5 żydów, w 1945 roku ostało się niewielu luteran, po czym Kościół przejęli oblaci nie pytając nawet Konsystorza o zgodę. Polityka ZSRR zmierzająca do wypędzenia Niemców jest totalnie debilna
  • komunikator: gg 8114119
----------
Tomasz
tomskrok

Postautor: Adam » 17 sty 2009, 17:39

Wlasnie sie dzis nad tym zastanawialem a tutaj prosze, temat rozpoczety:)

Zjednoczenie chrzescijan, specyficznie rozumiane, jest mozliwe jedynie wowczas, gdy ludzie zaczna pojmowac poszczegolne koscioly jako uksztaltowane historycznie rownoprawne alternatywy, tak jak sie to dzieje w Niemczech, gdzie ewangelikow i katolikow jest po polowie. Zachowany parytet wyznawcow oraz innei uwarunkowania socjologiczne i historyczne, doprowadzily do tego, ze ludzie zrozumieli, ze dysputy teologiczne do niczego nie prowadza, bo kazdy bedzie twierdzil, ze ma racjie, czy ze jest w posiadaniu prawdy. Ten zas kto tejze prawdy ma troche mniej jest kims gorszym, kogo trzeba pouczyc, na ktorego patrzy sie z wyzszoscia itp.
W Polsce katolicy sa w wiekszosci, wiec zachowuja sie jak wiekszosc, czyli dosc triumfalistycznie lub glupio, jak wymieniony biskup. Ewangelicy zas sa dosc antykatoliccy (patrz np. liczne wypowiedzi na niniejszym forum), co potwierdza, ze czuja, ze sa w diasporze, ze zachowuja sie jak mniejszosc, stoja jakby w cieniu katolikow.
W Niemczech ludzie sobie juz odpuscili dociekania prawdy, bo to rodzi tylko podzialy i w grunie rzeczy swiata nie ulepsza. Wyciagneli z wojen religijnych dosc sensowne wnioski.
----------
Adam 2
Adam

Postautor: Komer » 18 sty 2009, 11:26

Idea jedności wszystkich chrześcijan jest "dobrą chęcią", a tymi jak wiadomo jest piekło wybrukowane. Jeżeli ktoś myśli o tym (o jedności) poważnie to musi sobie odpowiedzieć na pytanie - z czego jestem gotów zrezygnować, na jaki kompromis jestem gotów pójść na rzecz tej jedności? Niech każdy sobie odpowie na to pytanie. A może ktoś jeszcze zechce podzielić się swoim przemyśleniem na ten temat!
----------
Komer
Komer

Postautor: kubiak » 18 sty 2009, 20:09

W Niemczech ludzie sobie juz odpuscili dociekania prawdy, bo to rodzi tylko podzialy i w grunie rzeczy swiata nie ulepsza.

Te odpuszczenie dociekania prawdy najlepiej widać po frekwencji na nabożeństwach...
  • komunikator: gg 8858816
kubiak

Następna

Wróć do Inne Kościoły i religie