Chrześcijanie różnych wyznań - co nas łączy?

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Postautor: Asia » 12 lip 2007, 11:31

Mam propozycję. Wiele do tej pory było ciekawych dyskusji na temat różnic pomiędzy kościołami chrześcijańskimi (szczególnie dużo na temat róznic między KEA i KRK).
A może by tak spróbować porozmawiać o tym, co nas łączy?
Wiadomo, że mamy różne poglądy na podstawowe sprawy, ale może uda się wyjść ponad podziały i po prostu lepiej poznać? Co wy na to?
Może zaczęlibyśmy od tego, jakich kościołów przedstawiciele tutaj zaglądają?

Ja jestem jeszcze "niezdeklarowana" :) byłam katoliczką, nawróciłam się w kościele zielonoświątkowym, ale swoje miejsce znalazłam chyba w KEA. Chcę jeszcze troszkę się dowiedzieć, zanim podejmę decyzję o konwersji, bo to przecież ważna decyzja. Pozdrawiam.
Asia

Postautor: Rafi » 12 lip 2007, 20:01

Rzymianin, chwalący Pana najczęściej wśród metodystów

Co nas łączy ? Jezus Chrystus ! Wiara w Jego boskość, w Jego śmierć za nasze grzechy, w Jego zmartwychwstanie i w Jego nauki (choć często różnie je pojmujemy).
Rafi

Postautor: Elżbieta » 13 lip 2007, 20:56

Luteranka od urodzenia ,ale wierząca od kilkunastu lat . Niereformowalna. Tak się ciekawie zbiegło, że moje przemyślenia były identyczne z nauką KEA, jedynym autorytetem jest dla mnie Biblia. Kościoł Ewangelicko - Metodystyczny jest mi rownież bliski, chociaż oni inaczej trochę pojmują Komunię ,ale mam wspaniałego przyjaciela wśrod duchownych tego Kościoła .

- Co nas łączy ? - jak wyżej ( Rafi )
Elżbieta

Postautor: varpho » 28 lip 2007, 01:52

w KE-A od zawsze.

łączy nas:

* wiara w to, że Bóg zesłał nam swojego Syna
* wola naśladowania Jezusa,
* miłość wzajemna [przynajmniej w teorii...]

[a co do wiary w boskość Jezusa, nie uważałbym jej za obowiązkowy wyznacznik chrześcijaństwa
- mimo wszystko arian, unitarian czy braci polskich za chrześcijan uznaję, mimo że Jezusa nie mają za Boga,
a z drugiej strony klasyfikuję odrębnie mormonów, głoszących wprawdzie boskość Jezusa, jednak w ramach specyficznego politeizmu...]
  • www: http//varpho.net/
  • komunikator: gg:3125750
----------
varpho * gmail
varpho

Postautor: likaon » 30 lip 2007, 12:58

Tam gdzie chodzi o Kościół - zawsze wspólnota Chrzcielnicy, czasem Kazalnicy, wyjątkowo Stołu Pańskiego.

Tam gdzie chodzi o życie - niestety, zawsze grzech, ale na szczęście czasem zdarza się że i wiara.
likaon

Postautor: varpho » 30 lip 2007, 21:46

wspólnota chrzcielnicy z anabaptystami?
----------
varpho * gmail
varpho

Postautor: J.J.S. » 01 sie 2007, 21:29

Dzięki za temat, miło wreszcie odetchnąć od namiętnych polemik międzywyznaniowych i popatrzeć jak szukamy podobieństw.

Co nas łączy - w skrócie: to co jest zapisane w nicejsko-konstantynopolitańskim wyznaniu wiary (należy jednak pamiętać o różnych sformułowaniach o pochodzeniu Ducha Świętego: Wschód: od Ojca, Zachód: od Ojca i Syna; choć na drodze dialogu ekumenicznego coraz częściej bez dodatku "i Syna")
----------
J.J.S.
J.J.S.

Postautor: Hermes » 01 sie 2007, 21:59

Może to banalne ale Biblia (nawet pomimo różnych kanonów).
  • komunikator: 2752284
----------
Ł.G.
Hermes

Postautor: Pius » 01 sie 2007, 22:11

"Może to banalne ale Biblia (nawet pomimo różnych kanonów)."

Nie tyle banalne, co kardynalne. Przecież to dzięki Biblii otrzymaliśmy Objawienie, a to jest chyba wspólnym mianownikiem wszystkich chrześcijan.
  • komunikator: 4666306
Pius

Postautor: Hermes » 01 sie 2007, 22:22

"Nie tyle banalne, co kardynalne."

Stwierdzeniu Piusie, stwierdzenie...
  • komunikator: 2752284
----------
Ł.G.
Hermes

Następna

Wróć do Inne Kościoły i religie