Wiara w czyściec a nauka o usprawiedliwieniu

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Postautor: Klara » 19 lip 2007, 08:05

Iwonalb,

Nie miałam i nie mam zamiaru udzielać żadnych rad.

"mogloby dojsc do dyskusji"

Czy dyskusja jest czymś, czego należy unikać ? Może wynik byłby taki: nie chcesz odmawiać różańca, to odmów Ojcze Nasz i Wierzę w Boga.

Również pozdrawiam :))

Elżbieto,
co do pokuty po spowiedzi --- zawsze myślałam , że modlitwa jest przywilejem a nie karą
- no ale może do wszystkich świętych i rożaniec -to rzeczywiści straszna pokuta - dla mnie na pewno by była ;))

Iwona napisała "tzw. pokuta", naprawdę to się nazywa zadośćuczynienie i nie chodzi o karę. Istotą zadośćuczynienia jest naprawienie w miarę możliwości tego, co się da naprawić, zrobienie czegoś dla tych, którzy przez grzech zostali skrzywdzeni.

Romanie,
Klaro,wracając do anegdoty,którą prztoczyłąś to judaizm także trzyma się nieźlę i to znacznie dłużej niż chrześcijaństwo.

Było tu wcześniej napisane o raku i katolicyzmie, a nie o raku i judaizmie. Niektórzy z Was bardzo się "martwią" o katolicyzm, więc chciałam uspokoić.

Eutychusie,
Do "zwolenników" czyśćca:

Jak możecie wierzyć, że bez Łaski czlowiek sam z siebie nie może zasłużyć na zbawienie, a jednocześnie uważacie, że sam z siebie może dość wycierpieć w czyśćcu, by być oczyszczonym?

Niesłusznie z czegoś wywnioskowałeś, że "sam z siebie", bez Łaski.

Pozdrawiam wszystkich :))
----------
Klara
Klara

Postautor: Elżbieta » 19 lip 2007, 19:33

Co do zadośćuczynienia : czy naprawię komuś wyrządzone zło jeżeli będę odmawiała rożaniec czy zdrowaśki ?????????
Elżbieta

Postautor: Roman » 19 lip 2007, 19:51

A wracając do pokuty.Modlitwa to rozmowa z Bogiem,modliwa to dar.Jak może być karą,czy pokutą ,nie pojmuję.
----------
Roman
Roman

Postautor: Klara » 19 lip 2007, 20:15

Wyrządzone zło trzeba naprawić i to jest rzeczą oczywistą. Nie wszystko lub nie w 100% da się naprawić. A modlitwa za kogoś na pewno jest czymś dobrym. Nie jest tak, że modlitwa wyznaczona przez księdza załatwia sprawę zadośćuczynienia.
Klara

Postautor: Elżbieta » 20 lip 2007, 06:24

No to już całkiem nie rozumiem jak to ma być z tą pokutą czy zadośćuczynieniem. To jest zbyt kwadratowe jak na moją okrągłą głowę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Elżbieta

Postautor: Klara » 20 lip 2007, 07:49

Teraz to ja nie rozumiem. Co w tym jest skomplikowanego ?????????????
Klara

Postautor: Rafi » 20 lip 2007, 17:45

Co załatwia sprawę wg KRK ? Odpust całkowity : spowiedź, przystąpienie do wieczerzy i
1) pół godziny różańca (sic!) z zaangażowaniem, albo
2) pół godziny czytania biblii (oczywiście z zaangażowaniem), albo
3) jakaś inna modlitwa przy odpustach okazjonalnych (no i jarmark obowiązkowo;) )
Ładna recepta ?
Oczywiście nie dotyczy to grzechów które od spowiedzi do dokonania całości procedury dokonałeś, ani następnych. A ze człowiek grzeszny tak, że nawet nie wie kiedy grzeszy, to od razu po "stuk puk" w konfesjonale zbierasz grzeszki do czyśćca.

Prościutkie, prawda ? A przy tym jak wół stoi w paragrafach trydenckich, że zbawieni jesteśmy z łaski.
Rafi

Re: Wiara w czyściec a nauka o usprawiedliwieniu

Postautor: Iwo_H » 19 kwie 2009, 15:34

Wcześniejsze posty pochodzą ze starej wersji forum, na której nie obowiązywał obecny regulamin, dlatego mogą znaleźć się tam wypowiedzi niezgodne z obecnymi zasadami forum. Obecny regulamin nie działa wstecz.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Poprzednia

Wróć do Inne Kościoły i religie