Przykazania i kult obrazów

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Przykazania i kult obrazów

Postautor: Bolek » 18 lut 2009, 20:42

Posty przeniesione z innego tematu.

http://za-jezusa-glosem.bloog.pl/id,218 ... alog10-prz" target="_blank ykazan-Jest-tylko-w-Pismie-Swietym,index.html?

Dlaeczgo katechizm odżucił "2" przykazanie Boże,gdzie Bóg zabrania czcić i jego wizerunki i rzeźbionych i czegokolwiek?? Dlaczego te przykazane zostło pominięte....?
Biblia mówi;
Apokalipsa Św.Jana.22r;18-19
"Co do mnie to świadczę każdemu,kto słucha słów proroctwa tej księgi ;jeśli kto dołoży coś do nich dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze.
A jeśli ktoś UJMIE coś ze słów tej księgi proroctwa ,ujmie Mu Bóg z działu jego drzewa żywota i ze świętego miasta ,opisanych w tej księdze."
Kto maił takie prawo zmienić Boży dekalog? biblia mówi o tch ludziach z bibli Boże proroctwa i Tych co dokładają do nich swoje słowa!
Kochani jedynm nieswałszowanym Dekalogiem jest dekalog Biblijny i jego powinniśmy tylko pszestrzegać.Tylko z Bibli powinniśmy czerpać drogowskazy do życia i z niej powinniśmy tylko kozystać gdyż Tylko w Bibli jest Prawda Boża!!!!
Nie potępiamy tu nikogo ,ale pragniemy wam naświetlić,że Tylko Biblia jest prawdziwa nieswałszowana.Wszelkie księgi poza biblia są OMYLNE i zwodnicze.....Tylko Biblia i nic więcej......
----------
Bolko
Bolek

Trzecie przykazanie

Postautor: Baranek » 18 lut 2009, 22:44

No nic nie pominięto - bo trza wiedzieć po co i w jakim kontekście zostało to użyte!
1. Po to żeby JHWH nie przedstawiać w żadnej postaci - bo jest niewyobrażalny
2. Żeby nie czcić bożków

A oto w NT JHWH stał się WIDZIALNY Wcielił się! Można Go było zobaczyć - co było koszmarnie gorszące dla Żydów. Bóg Abrahama Izaaka i Jakuba miał ciało...
A co do tego, że nie wolno czcić bożków to mówi w Dekalogu 1 przykazania - nie będziesz miał Bogów cudzych obok mnie.
Niestety - niektórzy nie dostrzegli że z NT przyszło Wcielenie - widzialność Boga...
Baranek

Trzecie przykazanie

Postautor: kubiak » 18 lut 2009, 23:04

Czy możesz mi podać gdzie w Biblii jest napisane jak powinniśmy numerować przykazania?
kubiak

Trzecie przykazanie

Postautor: kubiak » 19 lut 2009, 08:43

Poza tym Bolku uważasz, że Biblia spadła z nieba?

Napisali ją ludzie pod natchnieniem Ducha Świętego, ale czy 100% całego tekstu to natchnienie Boże? Dyskutowałbym.. Pamiętajmy, że Biblia to nie Słowo Boże, tylko w Biblii jest Słowo Boże.

A twierdzenie, że wszystkie księgi poza Biblią są zwodnicze to jest już fanatyzm. Ja nie wiem czy to efekt wczesnego neofityzmu podsycanego przez materiały teologiczne na poziomie tych z Faktów i Mitów, czy też może przynależności do jakiegoś "Prawdziwego i nieomylnego" zboru ma wpływ na twoje poglądy, ale może zanim odrzucisz wszystko i wszystko za szatański owoc uznasz, to może najpierw byś przynajmniej część z tego co odrzucasz przeczytał?
kubiak

Trzecie przykazanie

Postautor: Roman » 19 lut 2009, 09:40

Jesli nawet zgodzić się z Kubiakiem to zadziwiające jest jak niezwykle wybiórcza traktowana jest Biblia.Gdy dyskusja schodzi na temat homoseksualizmu te same osoby nie pytają,że"czy Biblia sadła z nieba?" ale uparcie będą uzasadniać swoje stanowisko cytatami wyrwanymi z kontekstu.Cóż,każdy widzi to co chce widzieć ....i zawsze znajdzie wygodny punkt odniesienia,by uzasadnić swoje racje,a czasem fobie,uprzedzenia.
Roman

Trzecie przykazanie

Postautor: Baranek » 19 lut 2009, 11:13

Kubiak: jasne - Pismo nie pokazuje jak numerować przykazania. Ja odniosłem się do ogólnie znanego kanonu numeracji, żeby uniknąć rozległych tłumaczeń. W każdym razie jeśli numeracja ci przeszkadza - to weź z tego co napisałem treść a pomiń numer.
Baranek

Trzecie przykazanie

Postautor: kubiak » 19 lut 2009, 13:18

1-sze przykazanie wg luterańskiego i katolickiego podziału wynika z tego:

(2) Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi Egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miął bogów innych przede mną. (4) Nie czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych, które są na niebie wzgórę, i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. (5) Nie będziesz się im kłaniał, ani im będziesz służył; bom Ja Pan Bóg twój, Bóg zawistny w miłości, nawiedzający nieprawości ojców nad syny w trzeciem i w czwartem pokoleniu tych, którzy mię nienawidzą; (6) A czyniący miłosierdzie nad tysiącami tych, którzy mię miłują, i strzegą przykazania mego.

To jest jedno przykazanie, długie, ale jedno. A że jest długie to po prostu w katechizmach jest podawane w wersji skróconej. Ani kościół luterański, ani kościoły katolickie nic nie usunęły!
kubiak

Trzecie przykazanie

Postautor: Baranek » 19 lut 2009, 13:43

No owszem - nic nie usunęły - ok - ja to rozumiem. Ale poprawnie nalezy rozumieć część o wizerunkach. W aspekcie tego, czego doświadczali Izraelici na pustyni (pokus służenia bożkom), w aspekcie całkowitej niedostępności i transcendencji JHWH (czego całkowitym zaprzeczeniem jak wiesz - było niestety zrobienie sobie cielca uosabiającego JHWH).
Natomiast my jesteśmy po fakcie Wcielenia. Teologia II Soboru w Nicei - nie jest moim zdaniem zbyt dobrze znana - zresztą rozumiem, że Luteranie raczej nie uznają Nicei II (tylko 4 pierwsze Sobory). Na Nicei II wyraźnie powiedziano, że mozna przedstawiać wizerunek TYLKO Syna Bożego - bo niedorzecznością byłoby, gdyby nie można było przedstwiać fizycznie Tego, który się Wcielił. Jednocześnie - o ile dobrze pamiętam - zezwolono na przedstawianie Ducha Świętgo zgodnie z obrazami bliblijnymi np. jako gołębicy.
Ale nie zezwolono - i tu niestety praktyka katolicka i prawosławna - a kto wie też czy w części tez protestancka - otóż nie zezwolono na przedstawianie wizerunku Boga Ojca. I to logiczne. Ojciec nie "uwizerukowił się". No chyba że jako obłok lub krzew gorejący.... Teologia Nicei II jest dla mnie spójna. I wnosi bardzo dużo do rozumioenia Tajemnicy Trójcy i do "stosowania" tej tajemnicy. Odciąża - także to co jest problemem w KK że Ojca przedstawia się jako...starca. To w świetle Nicei II niedopuszczalne... Ale Syna Bożego - jak najbardziej. On się inkarnował, Wcielił, jest Widzialny, jest Bogo-człowiekiem.
Baranek

Trzecie przykazanie

Postautor: **** » 19 lut 2009, 15:26

Baranek:,,Natomiast my jesteśmy po fakcie Wcielenia.''

Ten fakt nie zmienia Słów Bożych:...,,niebo i ziemia przeminą a moje słowa nie przeminą..''- czyli niczym nie mozna usprawiedliwić czynienie sobie podobizn i modlenie się do nich.Pan Bóg nakazuje tego nie czynic, pod żadnym pozorem i nazywa to bałwochwalstwem jednoznacznie. Pan Jezus nie przyszedł zmienić wcześniejsze Słowa Boże ,tylko je dopełnić, wypełnić a nie przeinaczać.
(....celem ciągniecia zysków od wiernych za różniste figurki naprz...nic to że ich się przy tej okazji wymanewrowywuje na dalekie obszary od Pana Jezusa...)

Trzecie przykazanie

Postautor: Baranek » 19 lut 2009, 15:31

Czy ty nie mylisz paru rzeczy? Co ma wspólnego fakt, że ktos może sprzedawać figurki - podobnie jak sprzedaje się Biblie z samą prawdą??
I dalej - nie czytałaś w liście do Kolosan że Chrystus jest OBRAZEM (eikon) Boga niewidzialnego?
Gorszysz się trochę podobnie jak Żydzi, gdy Jezus - on widzialny człowiek - mówił im że jest Bogiem. Żydzi mieli od razu 150 cytatów z Pisma, że Bóg jest niewidzialny i że Jezus bluźni... Nieprawdaż?
Baranek

Następna

Wróć do Inne Kościoły i religie