"krety" w Watykanie

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

"krety" w Watykanie

Postautor: Polar » 28 maja 2012, 14:57

Cześć Wam!
Ostatnio głośno jest o aferach w Watykanie: przecieki dokumentów, aresztowania, intrygi... Nie warto wierzyć wszystkiemu, co się pisze i mówi, ale skoro nawet KAI (skądinąd szanowana katolicka agencja) podaje takie informacje, to nie sposób nie zwrócić na nie uwagi.
Nie wiem jak Was, a mnie osobiście gorszą takie historie. Nie tylko z tej racji, że mam "katolickie korzenie". Gorszy mnie fakt, że dostojnicy Kościoła tak łatwo manipulują zaufaniem wiernych. Jeśli nie mogą uniknąć intrygowania ze względu na Chrystusa i swoje domniemane powołanie, to mogliby pomyśleć o zwykłych ludziach, powierzonych ich trosce. Za kogo oni mają ludzi? Za ciemną masę? A mieli przecież SŁUŻYĆ: kapłaństwo hierarchiczne jest kapłaństwem służebnym. Mieli służyć Bogu i ludziom, a nie sobie i własnej polityce...
Najgorsze jest w tym to, że NAUCZAJĄ oni zupełnie czegoś innego: te wszystkie wzniosłe kazania o pokoju, tolerancji, uczciwości, prawdzie... I na kogo wychodzi w takiej sytuacji zwykły katolik? Gorszy mnie to i jest mi wstyd za Kościół.
Prawdę mówiąc, nie dziwię się, że niektórzy ludzie wyśmiewają się z katolicyzmu - czy nie mają ku temu podstaw? Święte-nieświęte i to w samym "sercu"...
Polar

Re: "krety" w Watykanie

Postautor: Polar » 29 maja 2012, 07:49

Dodam jeszcze, że na wspomnianym KAI napisałam komentarz pod jednym z artykułów z tej tematyki. Napisałam, jak bardzo ubolewam z tej sytuacji i jak szkoda mi ludzi, którzy mają takich rzeczy się dowiadywać o własnym kościele.
Oczywiście, komentarz nie został opublikowany. Zgodnie z regulaminem nie wolno wyrażać poglądów "godzących w Kościół i wiarę katolicką". Co jak co, ale cenzura działa bez zarzutu. Wyrażenie żalu z powodu zajścia w Watykanie "godzi w Kościół", a to, co robią w tym momencie hierarchowie w Rzymie w Kościół nie godzi?
I jak tu nie odczuwać żalu? Nawet w takiej kwestii nie możemy wyrażać swojego zdania? :evil:
Polar

Postautor: Arla » 30 maja 2012, 10:31

Mnie to specjalnie nie oburzyło. Historia Kościoła jest pełna takich "kwiatków", które powtarzają się one co jakiś czas od średniowiecza, a może nawet i wcześniej.
To, że Rzym szczyci się tym, że wywodzi się bezpośrednio od Apostołów nie oznacza, że jest wolny od grzechów. Historia wielokrotnie punktowała sodomię w Kościele,
- korupcję i kumoterstwo,
-walki o władzę (sprawa prymatu biskupa Rzymu i rozłam w 1054 r., niewola aviniońska),
-symonię czy usuwanie przeciwników (rzucanie klątwami, nadawanie ekskomuniki),
-konflikty z władzą świecką (np. spór o inwestyturę).

Współcześnie sytuacja nie jest już tak drastyczna jak kiedyś, ale i obecnie Watykan zmaga się z wieloma wewnętrznymi konfliktami. Z jednej strony mamy teologów liberalnych takich jak Hans Kung a z drugiej ultra konserwatywnych lefebrystów czy prałaturę Opus Dei. Ta ostatnia posiada silne wpływy w Watykanie.

Reasumując, walki o władzę na dworze papieskim były, są i będą. Nic na to nie poradzimy. Sprawowanie władzy nad innymi jest ludzką namiętnością,bez względu na to czy ma ona miejsce w wielkim świecie czy małych Wilkowyjach. :D ot, taki jest po prostu człowiek - chciwy na władzę.
Arla

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Postautor: Dagmara » 30 maja 2012, 13:16

No cóż, to są też tylko ludzie. Mnie ta sprawa tak bardzo nie oburza, bo nie czuję się już zupełnie katoliczką. Słyszałam o sprawie, ale nie wgłębiałam się w nią, bo sprawy wewnętrzne Kościoła Katolickiego zdecydowanie mniej mnie obchodzą niż kiedy byłam jego członkiem. Cenzura w KAI mnie natomiast zdziwiła, miałam raczej dobre zdanie o tej agencji jako dość rzetelnej.
Polar, nie przejmuj się tak bardzo, wierni katoliccy potrafią chyba wyciągać wnioski i z czasem gdy miarka się przebierze metoda zamiatania pod dywan przestanie wystarczać. Jeśli nie obecny to przyszły papież będzie musiał się zmierzyć z bałaganem w swojej kurii, ale to nie nasza broszka :) .
Dagmara

Wyznanie: E-A

Postautor: arrek990 » 13 wrz 2013, 02:15

tacy ludzie niestety też się zdarzają, cóż poradzić.
arrek990

Wyznanie: Katolik

Wróć do Inne Kościoły i religie