Ewangelicyzm a religie niechrześcijańskie

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Ewangelicyzm a religie niechrześcijańskie

Postautor: TomaSz » 31 paź 2011, 23:37

Witam wszystkich,
Moje pytanie dotyczy stosunku Kościoła ewangelickiego do religii niechrześcijańskich. Na ile się orientuję, sprawa ta pozostawiona jest sumieniu i wyczuciu każdej osoby wierzącej z osobna, i w związku z tym jak to zwykle bywa przekonania i postawy będzie cechowała duża różnorodność. Czy może jednak istnieje jakieś oficjalne stanowisko KEA w tej kwestii, wyrażone w jakimś dokumencie lub deklaracji, tak jak to jest w przypadku KRK (deklaracja soborowa Nostra aetate: "[Kościół] nic nie odrzuca z tego, co w religiach tych prawdziwe jest i święte")? Albo może ktoś wie coś więcej na temat inicjatyw podejmowanych na tym polu przez luteran?
Będę wdzięczny za wymianę. Pozdrawiam!
TomaSz

Re: Ewangelicyzm a religie niechrześcijańskie

Postautor: thor » 01 lis 2011, 14:05

Najbardziej oficjalny jest chyba ten dokument:

http://www.ekd.de/download/Texte_77.pdf
thor

Wyznanie: luterańskie

Postautor: TomaSz » 01 lis 2011, 23:26

Dziękuję bardzo za ten trop.. Niestety nie znam niemieckiego. Czy dokument ten był może tłumaczony? A jeśli nie, czy mógłbyś ująć skrótowo jego istotę lub główne założenia? Byłbym bardzo wdzięczny.
TomaSz

Postautor: thor » 02 lis 2011, 15:28

Nic nie wiem o polskim przekładzie tego dokumentu.
Bardzo trudno jest podać główne tezy czy nawet streścić, bo jest to tekst teologiczny a nie programowy i właściwie wszystko ma znaczenie. Ważne jest podkreślenie różnicy stosunku do różnych religii z pozycji religioznawczej, obiektywizującej (to oświeceniowe stanowisko jest poddane krytyce, szczególnie pojęcie religii "naturalnej", wspólnej wszystkim), oraz z pozycji religii konkretnej. Samo pojęcie religii jest niejasne i różne w różnych religiach. Sformułowane są kryteria oceny różnych religii z pozycji teologii chrześcijańskiej (stworzenie - chrystologia - Duch), np. pojęcie prawdy, która jest wydarzeniem, a nie zbiorem poprawnych twierdzeń. Prymat ewangelii nad zakonem oznacza, że chrześcijaństwo nie może być narzucone jako norma, ale ma być głoszona miłość Boża, wyzwalająca prawda. Problem współżycia w jednym, pluralistycznym, państwie: uszanowanie ludzkiej godności i praw człowieka jest jednak wymagane, bo stało normą w państwie, i na tej płaszczyźnie można prowadzić dialog.
Na to zwróciłem uwagę, ale na pewno pominąłem wiele istotnych punktów. Byłoby dobrze, gdyby ktoś ten tekst przetłumaczył i umieścił na stronie Kościoła. Wydaje mi się bardzo ciekawy.
thor

Wyznanie: luterańskie

Postautor: TomaSz » 03 lis 2011, 00:25

Dziękuję raz jeszcze. Ja też starałem się zorientować w temacie i znalazłem sporo ciekawych wątków na stronie Światowej Federacji Luterańskiej:
http://www.lutheranworld.org/lwf/index. ... interfaith
Miałem również przyjemność brać udział, w maju ub. roku, w Meditatio 2010 (Meditatio jest dorocznym wydarzeniem organizowanym przez Światową Wspólnotę Medytacji Chrześcijańskiej - wccm.pl), sesji prowadzonej przez pastora luterańskiego z Łotwy Indulisa Paičsa , który odwoływał się w swoim nauczaniu m.in. do René Girarda i Thomasa Mertona, podkreślając przy okazji znaczenie dialogu międzyreligijnego w podążaniu drogą modlitwy kontemplacyjnej.
Przyznam, że obecnie jestem jakby "na pograniczu" wyznań, a dialog międzyreligijny jest dla mnie istotnym elementem wiary i życia duchowego (a więc również bycia pociąganym do pełni Prawdy). Stąd poruszony przeze mnie wątek.
Pozdrawiam!
TomaSz

Wróć do Inne Kościoły i religie