sakramenty

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Re: sakramenty

Postautor: J.J.S » 24 kwie 2011, 16:56

Piter pisze:Czy w konkretnym, danym wypadku jest stosowne zawieranie małżeństwa w formie religijnej - to inna sprawa, która winna rozstrzygać się w rozmowie duszpasterskiej, niezależnie od tego czy jest to pierwsze, drugie czy kolejne małżeństwo.

W przypadku osób rozwiedzionych chcących wstąpić w ponowny związek małżeński, oczywiście po uprzednim uzyskaniu rozwodu wyrokiem sądu powszechnego, w KEA w RP procedura nie ogranicza się tylko do rozmowy duszpasterskiej. W przypadku takich osób przewidziana jest konieczność uzyskania dyspensy Biskupa Kościoła, o którą prośba jest opiniowana przez właściwego proboszcza. Wynika to z podejścia do sprawy rozwodu w KEA, który zasadniczo stoi na stanowisku, że małżeństwo jest nierozerwalne, natomiast w sytuacji, gdy już do rozpadu małżeństwa i w konsekwencji do rozwodu dojdzie przyjmuje ten fakt do wiadomości, traktując go jako przejaw ludzkiej grzeszności. Dla zainteresowanych ujęciem tego w paragrafy prawa kościelnego KEA w RP odsyłam do Pragmatyki Służbowej, na temat małżeństwa w ogóle par. 107-150, kwestia małżeństwa osób rozwiedzionych par. 145-150.
J.J.S
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: jana » 24 kwie 2011, 19:02

Sytuacja konkretne jest taka: wzięłam ślub w KRK + USC; niedawno przed sądem otrzymaliśmy rozwód. Mój nowy partner należy do KEA. Czy mogę w takiej sytuacji wziąć drugi ślub w KEA?
jana

Wyznanie: agnostycyzm

Postautor: J.J.S » 24 kwie 2011, 19:52

jana pisze:Sytuacja konkretne jest taka: wzięłam ślub w KRK + USC; niedawno przed sądem otrzymaliśmy rozwód. Mój nowy partner należy do KEA. Czy mogę w takiej sytuacji wziąć drugi ślub w KEA?

To jest sytuacja odpowiadająca przypadkowi małżeństw osób rozwiedzionych, który opisałem w poście niżej. Co do zasady taka możliwość istnieje, co nie znaczy, że taki ślub udzielany jest automatycznie, każdy przypadek jest oceniany indywidualnie w trakcie rozmowy duszpasterskiej z proboszczem w parafii, który potem odpowiednio opiniuje wniosek do Biskupa Kościoła o udzielenie dyspensy na zawarcie takiego związku. Dla jasności poniżej wklejam odnośne przepisy Pragmatyki Służbowej pokazujące o co w tej kwestii chodzi:

Pragmatyka Służbowa pisze:§ 145
Kościół Ewangelicko ? Augsburski w RP stoi na biblijnym stanowisku nierozerwalności małżeństwa. Tam jednak, gdzie małżeństwo uległo rozpadowi i zostało rozwiedzione wyrokiem Sądu, przyjmuje do wiadomości istniejący stan rzeczy jako wynik ludzkiego grzechu i zatwardziałości serc. Kościół nie przeprowadza postępowania rozwodowego.
§ 146
Działanie to, wynikające z duszpasterskiej troski Kościoła, wymaga szczególnej odpowiedzialności prowadzących je duszpasterzy. W rozmowach przedmałżeńskich upewnią się oni o poważnym dążeniu osoby uprzednio rozwiedzionej do poprawnego życia w nowym małżeństwie oraz poinformują obie strony o ciążącym na osobie rozwiedzionej prawnym i moralnym obowiązku alimentacji nie tylko dzieci z poprzedniego małżeństwa, ale także, gdy zachodzi taka potrzeba, poprzedniego współmałżonka.
§ 147
Osoba rozwiedziona, pragnąca wstąpić w nowy związek małżeński, zobowiązana jest uzyskać dyspensę Biskupa Kościoła Ewangelicko?Augsburskiego, który zajmie stanowisko po zaopiniowaniu wniosku przez właściwego Proboszcza.
J.J.S
Moderator

Postautor: Orsetes » 26 kwie 2011, 00:36

Tylko że §145-150 odnosi się do członków KEA. A co w przypadku osób które po rozwodzie przechodzą na luteranizm i chcą wstąpić w związek małżeński. Nie piszesz czy partner jest stanu wolnego, czy rozwodnikiem a to może mieć znaczenie.
§ 117
W wypadku ślubu zróżnicowanego wyzna-niowo, religijnie i światopoglądowo zgody na ślub udziela Proboszcz.
Z Pragmatyki Służbowej dobrze jest zapoznać się z punktami.
2.3.1. Czynności poprzedzające zawarcie małżeństwa.
2.3.2. Zawarcie małżeństwa
Szczególnie
2.3.3. Małżeństwa o różnorodnej przynależności wyznaniowej, religijnej lub światopoglądowej
Orsetes

Wyznanie: denominacja - brak

Postautor: jana » 26 kwie 2011, 12:27

Partner jest stanu wolnego.
Czyli ogólnie są szanse ;)
jana

Wyznanie: agnostycyzm

Postautor: J.J.S » 26 kwie 2011, 14:14

Orsetes pisze:Tylko że §145-150 odnosi się do członków KEA. A co w przypadku osób które po rozwodzie przechodzą na luteranizm i chcą wstąpić w związek małżeński.

W znanych mi przypadkach co do osób, którzy już jako rozwodnicy wstępowali do KEA i później już jako członkowie KEA wstępowali w kolejny związek małżeński obowiązywała procedura z dyspensą.
J.J.S
Moderator

Postautor: Piter » 27 kwie 2011, 21:19

Ostatecznie ślub można wziąć w KER :)
Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility. (R. Niebuhr)
Piter

Wyznanie: ewangelicko-reformowane

Postautor: varpho » 27 kwie 2011, 21:45

Piter pisze:Ostatecznie ślub można wziąć w KER :)

jak przed wojną. ;)
biedny, nędzny, grzeszny - człowiek.
postuluję wprowadzenie religioznawstwa do szkół.
varpho

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Poprzednia

Wróć do Inne Kościoły i religie