sakramenty

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

sakramenty

Postautor: jana » 22 kwie 2011, 18:55

Witam,

Chciałabym zapytać czy Kościół Ewangelicki uznaje sakramenty zawarte w Kościele Katolickim? (I jak wygląda sytuacja odwrotna?)

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
jana

Wyznanie: agnostycyzm

Re: sakramenty

Postautor: jana » 22 kwie 2011, 19:30

(A konkretnie chodzi mi o małżeństwo)
jana

Wyznanie: agnostycyzm

Postautor: Zodiac » 22 kwie 2011, 20:52

Z tego co sie orientuję to w KEA małżeństwo nie jest sakramentem. Zawarte w KRK jest ważne również w KEA, podobnie jak tzw. ślub cywilny. Co do reszty sakramentów to w KEA sakramentem jest jeszcze chrzest i jest on również uznawany w KRK
Zodiac

Wyznanie: KRK

Postautor: tristan » 22 kwie 2011, 21:09

Tak, KEA uznaje małżeństwa zawarte w KRK i gdzie indziej, bo dla KEA małżeństwo to nie sakrament. Uznawane są tylko sakrament Chrztu i Ołtarza. Kiedyś był Pokuty, ale niestety odpadł w zawierusze dziejowej.

KRK nie uznaje, o ile mi wiadomo, małżeństw zawartych poza KRK. Aczkolwiek czym takie ,,nieuznanie'' skutkuje, to nie mam pojęcia.
tristan

Postautor: varpho » 22 kwie 2011, 21:20

zasadniczo tak, choć dokładne wyjaśnienie tej sprawy wymaga dłuższego wpisu...

Kościół ewangelicko-augsburski za sakramenty uznaje tylko dwa - chrzest i komunię świętą. taka "redukcja" [względem katolickich siedmiu] wynika z bardziej rygorystycznej definicji sakramentu, jako wyraźnie ustanowionego przez Chrystusa i jako mającego widzialną formę.

np. przy konwersji do naszego Kościoła nie wymaga się ponownego chrztu [ponawianie chrztu jest zresztą niedopuszczalne, bo sugerowałoby nieważność wcześniejszego chrztu], o ile tylko jest to chrzest z zachowaniem formuły trynitarnej [ale wszystkie Kościoły powszechnie uznawane za chrześcijańskie taki właśnie chrzest stosują].

co do małżeństwa - nie uważamy małżeństwa za sakrament, ale oczywiście każde małżeństwo, bez względu na to, czy zawarte w jakimkolwiek Kościele czy w USC - za małżeństwo uznajemy [o ile oczywiście zostało zawarte zgodnie z prawem]. :)
biedny, nędzny, grzeszny - człowiek.
postuluję wprowadzenie religioznawstwa do szkół.
varpho

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Postautor: J.J.S » 22 kwie 2011, 22:12

Mam wątpliwości co do nieuznawania małżeństw w KEA przez KRK (chodzi o małżeństwa między ochrzczonymi członkami Kościołów innych niż KRK). W świetle kanonu 1055 KPK i faktu wzajemnego uznania Chrztu w Polsce przez KRK i Kościoły Polskiej Rady Ekumenicznej z roku 2000 można wnioskować o uznaniu przez KRK małżeństwa zawartego w KEA, ale że kanonistą nie jestem, a interpretacja kanonów pozostaje z dotychczasowego mojego z nimi kontaktu wiedzą niezgłębioną to prosiłbym forumowiczów - speców kanonicznych o ewentualne sprostowanie.
Oczywiście powyższa uwaga nie dotyczy tzw. małżeństwa mieszanych członka KRK z członkiem innego Kościoła chrześcijańskiego - tutaj funkcjonują specjalne regulacje KPK - zob. tutaj a różne aspekty praktyczne problemu dyskutowane są na naszym forum tutaj.
J.J.S
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: tristan » 22 kwie 2011, 22:16

Tylko, że dla dwóch niekatolików, to chyba już w ogóle uznawanie ich czy nie przez Kościół Rzymski nie ma najmniejszego znaczenia dla nich. Więc raczej takie uznawanie/nieuznawanie należy rozpatrywać wyłącznie z punktu widzenia pary katolik-niekatolik.
tristan

Postautor: J.J.S » 22 kwie 2011, 22:33

tristan pisze:Tylko, że dla dwóch niekatolików, to chyba już w ogóle uznawanie ich czy nie przez Kościół Rzymski nie ma najmniejszego znaczenia dla nich. Więc raczej takie uznawanie/nieuznawanie należy rozpatrywać wyłącznie z punktu widzenia pary katolik-niekatolik.

Ad katolik-niekatolik wymagania są jak niżej podlinkowałem - kwestie dyspens etc. i tutaj ich spełnienie jest warunkiem uznania takiego małżeństwa, bez ich dopełnienia faktyczne jest ono nieuznawane.
Natomiast takie nieuznawanie w przypadku pary niekatolik-niekatolik może mieć w pewnych okolicznościach znaczenie - np. z perspektywy pozostającej w KRK rodziny konwertyty/ki do KEA, która to rodzina chce wiedzieć, czy ten jego/jej związek małżeński w ramach KEA jest ślubem w rozumieniu KRK. Oczywiście można stwierdzić, że jest to kwestia drugorzędna, czy nieistotna, ale jednak z perspektywy relacji wewnątrzrodzinnych może to być bardzo ważne.
J.J.S
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: Orsetes » 22 kwie 2011, 23:56

Trudno okreslić o co chodzi autorowi tematu. Przecież jeśli przyszły do KEA osoby, które zwarły związek małżeński, nie ważne gdzie, napewno KEA nie bedzie rozbijał małżeństwa.
Według mnie tu chodzi o rozwód.
Ktoś w KRK wziął ślub. Nastepnie się rozwiódł. W KRK nie może wziąść ponownie ślubu i poślubić innej osoby. Ale jak to jest jak przejdzie do KEA?
Orsetes

Wyznanie: denominacja - brak

Postautor: Piter » 24 kwie 2011, 12:36

O tym, kto może a kto nie zwierać w Polsce małżeństwo, stanowi Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Jeżeli kompetentny sąd rozwiązał poprzednie małżeństwo przez rozwód, to małżonkowie mogą zawrzeć ponowne małżeństwo, a jeżeli co najmniej jedna ze stron jest wyznania ewangelickiego, mogą wówczas zawrzeć małżeństwo wobec duchownego ewangelickiego.
Czy w konkretnym, danym wypadku jest stosowne zawieranie małżeństwa w formie religijnej - to inna sprawa, która winna rozstrzygać się w rozmowie duszpasterskiej, niezależnie od tego czy jest to pierwsze, drugie czy kolejne małżeństwo.
Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility. (R. Niebuhr)
Piter

Wyznanie: ewangelicko-reformowane

Następna

Wróć do Inne Kościoły i religie