Wielkanoc

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Wielkanoc

Postautor: soraya » 14 sty 2011, 22:20

Jakie są obyczaje wielkanocne u luteran?
Bo mi trudno wyobrazić sobie, że nie idę z koszyczkiem do kościoła... myślicie, że to dla już-duchowo-luteranki to dopuszczalne? :(
To w ogóle szerszy temat - katolickie obyczaje, których nie sposób "wyrwać z głowy"...
soraya

Wyznanie: katolik

Re: Wielkanoc

Postautor: jagna » 15 sty 2011, 19:00

Ja też sobie nie wyobrażam i dobrze mi z tym;) Święcenie pokarmu nie jest sprzeczne ze Słowem Bożym. Ksiądz przecież błogosławi modlitwą, nie tylko kropi wodą.
"Bo miałem ambicję stworzyć taką rezolutną rasę, a wyście to tak po ludzku, po ludzku... spartolili"
jagna

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Postautor: librarian » 17 sty 2011, 10:37

A czy święcenie pokarmów i ziół (teraz także samochodów, pomocy szkolnych pierwszoklasistów) to nie jest zwyczaj, który kościół rzymsko-katolicki przejął od pogan? :|
"Pierwszy łyk z kielicha nauk przyrodniczych czyni ateistą ? ale na dnie kielicha czeka Bóg"
Werner Heisenberg- fizyk, noblista, odkrywca zasady nieoznaczoności, współtwórcza mechaniki kwantowej
librarian

Postautor: jagna » 17 sty 2011, 13:58

Nie wiem, ale widzę różnicę między święceniem samochodu, a świeceniem pokarmu, sakochody się "kropi", pokarm się błogosławi Słowem Bożym. Przed pokropieniem można koszyczek zabrać ;) Narażając się co prawda na badawcze spojrzenia.
"Bo miałem ambicję stworzyć taką rezolutną rasę, a wyście to tak po ludzku, po ludzku... spartolili"
jagna

Postautor: tempus_fugit » 22 lut 2011, 09:44

a wracając do pytania; powie ktoś coś na temat zwyczajów?
martwa dusza w krk; nieformalnie w KEA
tempus_fugit

Wyznanie: w drodze do KEA (formalnie KRK)

Postautor: nika » 23 lut 2011, 22:52

Hmm... chyba nie ma zwyczajów wielkanocnych w kościołach ewangelickich. Przynajmniej ja o nich nic nie wiem ;)
Poza tym, że Wielki Piątek jest dniem szczególnym - dniem modlitwy i zadumy, ciszy i spokoju. Dzień w którym milkną dzwony na wieżach naszych kościołów... no i chyba jeszcze jutrzenne nabożeństwo w Wielkanoc :)
nika

Wyznanie: ewangelickie

Postautor: Orsetes » 04 kwie 2011, 23:46

Tak nikt nic nie wie. Święcenie pokarmu, wogule nie wiem u luteran jest pokrapienie wodą święconą. Jeśli odniesiemy to to do błogosławieństwa Bożego słowem Bożym. Czy na przykład głowa domu ale niekoniecznie odmówi krótką modlitwę.
"Panie Boże dziekujemy Ci za pokarm, który dzięki Tobie spożywać możemy. Panie Boże prosimy Cię, abyś pobłogosławił, te potrawy które dzięki temu spożywać będziemy."
Czy do tego potrzebny jest ksiądz.
Orsetes

Wyznanie: denominacja - brak

Postautor: Żiżka » 28 kwie 2011, 11:11

Proponuję oglądnąć ten reportaż wyemitowany niedawno w religia.tv. Może tutaj znajdziesz garść informacji jak obchodzą Wielkanoc Luteranie.

http://religia.tv/index.php?typ=onettv&id=9116070
Żiżka

Postautor: varpho » 28 kwie 2011, 21:11

Orsetes pisze:Czy na przykład głowa domu ale niekoniecznie odmówi krótką modlitwę.

mam dla Ciebie taki prezent od wielkanocnego zajączka:
? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
skopiuj sobie te znaki zapytania i wstawiaj po zdaniach, w których o coś pytasz.
bo czasem po prostu nie rozumiem Twoich wpisów...
biedny, nędzny, grzeszny - człowiek.
postuluję wprowadzenie religioznawstwa do szkół.
varpho

Wróć do Light topic