Samotnośc w Święta

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Samotnośc w Święta

Postautor: Iwo_H » 02 lut 2008, 20:38

Na stronie duszpasterz.pl jest jeszcze świąteczna sonda. Co prawda dotąd niewiele osób ją wypełniło, ale mimo to zastanawia mnie jej wynik - niemal 30% (dokładnie 28,2%) jej uczestników odpowiedziało, ze Świata Bożego Narodzenia są dla nich czasem samotności i smutku. To, że są ludzie, którzy w Święta czują się samotni zawsze było dla mnie oczywiste, ale chyba nigdy nie zastanawiałam się nad tym jak dużo może być wokoło mnie takich osób.

Może macie ochotę podzieliś się swoimi refleksjami w tym temacie? Jeśli czujecie lub kiedykolwiek czuliście się w tym tak radosnym okresie smutni i samotni to dlaczego? A może macie jakiś pomysł co jako chrześcijanie moglibyśmy zrobić, aby takich samotnych osób było mniej? Bo tak się zastanawiam, czy np. zorganizowanie uroczystej wigillii dla bezdomnych na 3 dni przed świętami cokolwiek zmienia? Czy to o to chodzi?

Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam
----------
I_H
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

samotności w Święta

Postautor: Elżbieta » 05 lut 2008, 09:35

Ja w te radosne święta byłam sama . W tym roku byłam zupełnie sama - syn właściwie cały czas przesiedział u swojej panny , mąż był u swojej córki , która jawnie wypowiedziała mi wojnę na śmierć i życie. byłam sama i czułam się bardzo paskudnie, nie chcę nawet wspominać. Współczuję wszystkim tym, którzy równie samotni byli mimo posiadania rodziny. Jakie rozwiązanie ? - Nie mam pojęcia , bo każdy przecież pragnie w ten czas być z najbliższymi , których przecież ma.
Elżbieta

samotności w Święta

Postautor: Elżbieta » 05 lut 2008, 09:38

Pani Iwono - do zobaczenia w niedzielę. Już się cieszę !
Elżbieta

samotności w Święta

Postautor: Iwona » 05 lut 2008, 21:45

Też się cieszę, ale to dopiero następna niedziela! ;) Pozdrawiam serdecznie!
----------
I_H
Iwona

samotności w Święta

Postautor: Elżbieta » 06 lut 2008, 09:26

wiem o tym ale mimo to bardzo się cieszę.
pozdrawiam wszystkich serdecznie
Elżbieta

samotności w Święta

Postautor: Adam » 08 lut 2008, 15:03

Mialem w roku 2006 takie doswiadczenie, ze nie spedzalem swiet (bozonarodzeniowych i wielkanocnych) z osoba najblizsza, ktora powinna byla wtedy byc ze mna. Wiedzialem, ze jej nieobecnosc jest przejawem powaznych problemow w naszej relacji. Poczucie bolu, niepogodzenia sie z sytuacja, a takze poczucie dezorientacji, jakby zagubienia, bylo tak silne, ze chociaz nie bylem zupelnie sam, jak Elzbieta, trudno mi bylo w kosiciele powstrzymac lzy (a gralem na organach, wystepowalem publicznie, dobrze ze na chorze i nikt mnie nie widzial).
Prawdziwa wiedza oparta jest na doswiadczeniu. Nawet biblijne "poznac" odnosi sie bardziej do "serca" niz do poznania li tylko intelektualnego. Wiedza zostaje zintegrowana do naszej osobowosci, przyswojona, dopiero wtedy, kiedy za nia pojda emocje. Czlowiek, ktory czegos nie przezyl sam, wie na rozum, ze np. bycie w swieta samemu jest nieciekawe, ale wydaje mi sie, ze tylko po czesci moze ogarnac ta sytuacje emocjonalnie, a wiec nie ma pelnego doswiadczenia.
Jedyna "recepta", ktora mi sie nasuwa, to zdrowa rodzina. Wiem, ze to brzmi bardziej jak pobozne zycznie niz zadanie do wykonania, bo czasami brak wzorcow z domu, czasami - brak wiedzy, a czasami to zwykly ludzki brak empatii. Ale czy nie jest tak, ze istnieje korelacja miedzy samotnoscia w swieta, a kondycja rodziny? Przeciez nie kazdy np. starszy czlowiek nie ma dzieci, z ktorymi moglby swieta spedzic.
Mama mojej Dziewczyny, ktora cale zycie byla nauczycielka powiedziala mi raz, ze stan rodziny jest gorszy niz kiedys. Argumentuje to tak: rodziny patologiczne byly zawsze i beda, ale od czasow transformacji doszedl jeszcze problem rodzin dobrze sytuowanych, w ktorych rodzice nie maja czasu dla dzieci (ciekawe, czy dzieci beda pozniej mialy czas dla swoich rodzicow, chocby w boze narodzenie), co mozna zaobserwowac na przykladzie problemow uczniow w szkole.
szkole. Jesli to prawda, to problem samotnosci bedzie sie poglebial i te 28 procent przestanie szokowac (ja bylem autentycznie zszokowany, jak przeczytalem wprowadzenie Pani Iwony. Pomyslalem nawet przez chwile, ze to niemozliwe, ze ludzie sobie tak "dla jaj" klikali, ze niby czuli sie samotni).
Adam

samotności w Święta

Postautor: Hallers » 08 lut 2008, 21:26

Ja świąt nie obchodzę ale wiem że dla wielu ludzi którzy spędzają je samotnie jest to okres bardzo smutny gdyż wtedy najbardziej odczuwa się brak bliskich osób oraz swoją samotność.

Sądzę że jeżeli chciało by się pomóc takim osobom to należało by zacząć od własnego zboru/kościoła oraz sąsiadów. Z pewnością każdy wie kto w jego najbliższym otoczeniu nie ma rodziny bądź jest skazany na spędzenie tego czasu w samotności a przecież zawsze można takie osoby zaprosić do siebie.
Hallers

samotności w Święta

Postautor: Elżbieta » 09 lut 2008, 02:40

Mi się wydaje,że żadni znajomi czy przyjaciele nie zastąpią rodziny .Chyba nie jest to najszczęśliwszy pomysł .Mnie osobiście całkiem by rozłożyło ,gdybym miała spędzać te Święta nie w swoim domu.
A może ja jestem za bardzo "rodzinna" ? - Nie wiem.
Elżbieta

Re: Samotnośc w Święta

Postautor: Iwo_H » 21 kwie 2009, 16:38

Wcześniejsze posty pochodzą ze starej wersji forum, na której nie obowiązywał obecny regulamin, dlatego mogą znaleźć się tam wypowiedzi niezgodne z obecnymi zasadami forum. Obecny regulamin nie działa wstecz.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Re: Samotnośc w Święta

Postautor: Majka » 28 lip 2009, 00:08

ja ostatnie Swieta spedzilam sama, tzn z nieprzytomnym dziadkiem jak wyszlam ze szpitala pojechalam do domu i przespalam.....nie mialam sily rozgladac sie na boki jak ludzie spedzaja ten czas z rodzina...zawiodl mnie bardzo tez moj znany-nieznany przyjaciel.
Uczciwie napisze- nie chcialo mi sie zyc...
Maja Miller
Majka

Wyznanie: luterańskie

Następna

Wróć do Light topic