Czy Polak idzie zawsze ze słowem katolik?

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Czy Polak idzie zawsze ze słowem katolik?

Postautor: Żiżka » 28 kwie 2011, 11:39

Czy ?prawdziwy Polak? to Polak-katolik, zaś luteranin to Niemiec? Ciekawa dyskusja o stereotypach.
http://www.itvl.pl/news/polak-katolik...-ewangelik

Zauważyłem, że wiele osób nie może się wyzbyć takiego szufladkowania, niby luteranizm odpowiada im teologicznie tyle, że odrzuca ich niemieckość tego wyznania, tak samo jak prawosławie z jego starocerkiewną liturgią i bukwami ewidentnie kojarzącymi się z rosyjskością.
Żiżka

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Re: Czy Polak idzie zawsze ze słowem katolik?

Postautor: wojtek » 03 cze 2011, 02:28

Na pytanie czy Polak to Katolik, odpowiedź brzmi: tak. Biorąc pod uwagę ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce 33 miliony obywateli ma wyznanie Rzymskokatolickie. Dokładnie tak samo jak na pytanie czy Szwed to luteranin odpowiedź brzmi: tak.
Na pytanie czy "prawdziwy Polak to Katolik", to po pierwsze co to znaczy "prawdziwy"? A po drugie to, że ktoś nie jest Katolikiem nie oznacza, że nie jest Polakiem. I odwrotnie, to,że ktoś jest Katolikiem to wcale nie oznacza, że jest Polakiem.
Co do stereotypu Luteranin to Niemiec. Jako historyk i kulturoznawca mogę stwierdzić, że taki stereotyp w Polsce występuje tylko na Śląsku. Sam pochodzę z Małopolski i w życiu nie spotkałem się z twierdzeniem, że Luteranin to Niemiec. Jeżeli już kojarzył się z jakąś narodowością to raczej z Czechami. Zaś na Mazowszu, gdzie obecnie mieszkam, w ogóle nie kojarzy się z żadną narodowością.
Podobnie jeżeli chodzi o Prawosławie. Polacy wcale nie utożsamiają Prawosławia z Rosją, ale z Grecją i to do tego stopnia, że Kościół Grekokatoliki uważają za oficjalna nawę Kościoła Prawosławnego.
Więc ktoś kto twierdzi, że Polakowi Luteranizm kojarzy się z Niemcami, a Prawosławie z Rosją, to nie wie o czym mówi. A szkoda, bo badania na ten temat są prowadzone, a ich wyniki są publikowane.
wojtek

Postautor: Kolejarz » 03 cze 2011, 06:58

wojtek pisze:Na pytanie czy Polak to Katolik, odpowiedź brzmi: tak. Biorąc pod uwagę ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce 33 miliony obywateli ma wyznanie Rzymskokatolickie. Dokładnie tak samo jak na pytanie czy Szwed to luteranin odpowiedź brzmi: tak.

Samo pytanie "czy Polak to katolik" (analogicznie: "czy Szwed to luteranin") jest bez sensu logicznego (przy założeniu, że na świecie jest ponad jeden Polak/Szwed). Aby można było na nie odpowiedzieć tak/nie, trzeba je "ulogicznić":
* Czy każdy Polak to katolik?
* Czy większość Polaków to katolicy?
* Czy statystyczny Polak to katolik?

Po drugie, wypadałoby zdefiniować jakie kryterium "Polaka" przyjmujemy (obywatelskie, narodowe, etniczne), podobnie w przypadku "katolika" (czy deklarujących się, czy papierowych, itd..)

pozdrawiam
Kolejarz
Administrator

Postautor: varpho » 07 cze 2011, 10:26

wojtek pisze:Co do stereotypu Luteranin to Niemiec. Jako historyk i kulturoznawca mogę stwierdzić, że taki stereotyp w Polsce występuje tylko na Śląsku. Sam pochodzę z Małopolski i w życiu nie spotkałem się z twierdzeniem, że Luteranin to Niemiec. Jeżeli już kojarzył się z jakąś narodowością to raczej z Czechami.

ciekawe...
a na Węgrzech funkcjonuje stereotyp luteranina-Słowaka [na uwagę, że ich główny wieszcz narodowy, czyli Petőfi, był luteraninem, znajomi Węgrzy zareagowali gwałtownym zaprzeczaniem tego, jakoby miał on tożsamość słowacką. ;)]

wojtek pisze:Zaś na Mazowszu, gdzie obecnie mieszkam, w ogóle nie kojarzy się z żadną narodowością.

a to dziwne. w moim mieście, na południowo-zachodnim pograniczu Mazowsza, kościół ewangelicki [budynek] nadal w świadomości niektórych funkcjonuje jako "kościół niemiecki", co miało pewne uzasadnienie przed wojną, ale nie teraz.
sam zostałem parę razy w szkole nazwany Niemcem, więc jednak stereotyp jest dość żywy.

wojtek pisze:Podobnie jeżeli chodzi o Prawosławie. Polacy wcale nie utożsamiają Prawosławia z Rosją, ale z Grecją i to do tego stopnia, że Kościół Grekokatoliki uważają za oficjalna nawę Kościoła Prawosławnego.

nie wydaje mi się, że ten błąd ma taką genezę. raczej po prostu wychodzą tu elementarne braki w wykształceniu religioznawczym - ludzie słyszeli o takim wyznaniu jak "grekokatolickie", słyszeli o takim państwie jak "Grecja" no i pokojarzyli...

wojtek pisze:Więc ktoś kto twierdzi, że Polakowi Luteranizm kojarzy się z Niemcami, a Prawosławie z Rosją, to nie wie o czym mówi. A szkoda, bo badania na ten temat są prowadzone, a ich wyniki są publikowane.

poproszę jakieś linki z gusu czy skądś, chętnie poczytam i zweryfikuję swoje naoczne spostrzeżenia ze statystyką...
biedny, nędzny, grzeszny - człowiek.
postuluję wprowadzenie religioznawstwa do szkół.
varpho

Postautor: sedulis » 08 cze 2011, 12:34

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce książka Janusza Tazbira o reformacji na ziemiach polskich. Tazbir wyjaśnia skąd się wziął stereotyp ewangelika-niemca. Wg niego kiedy fala reformacji dotarła do ówczesnej Polski, to najszybciej i najchętniej mieszkający w Polsce Niemcy zmieniali wyznanie. Dlaczego? By podkreślić swoją odrębność - bo rusini to byli prawosławni, bo tatarzy to nie byli chrześcijaninami, bo Polacy to katolicy byli, a że Niemcy chcieli w pewien sposób podkreślić swoją odrębność i się nie spolonizować - to ewangelicy.
Ja sama jestem związana silnie z Mazowszem, a szczególnie z okolicami Warszawy i Radomia. I zawsze było tak że Ruski to prawosławny, a Niemiec ewangelik.

Jestem naprawdę zdziwiona, czytając że ludziom prawosławie kojarzy się z Grecją. Dla mnie zawsze prawosławny to był ten ze wschodu. Aż z wrażenia popytam znajomych z różnych części Polski.

Zresztą to mi się kojarzy z Sienkiewiczem i ultrakatolickimi lekcjami polskiego, i z przesłaniem polonistki - że prawdziwy Polak to katolik, bo Rosjanie to prawosławni, a Niemcy/Szwedzi to protestanci, więc Polska to ostoja katolicyzmu. I z endecją - Polak-katolik.
sedulis

Wyznanie: e-a

Postautor: Piter » 08 cze 2011, 21:15

sedulis pisze: Wg niego kiedy fala reformacji dotarła do ówczesnej Polski, to najszybciej i najchętniej mieszkający w Polsce Niemcy zmieniali wyznanie. Dlaczego? By podkreślić swoją odrębność -

Nie wiem do jakiej książki się odwołujesz i co tam dokładnie stoi napisane, więc do samej książki się nie odniosę, lecz tylko do Twojego postu. Zauważ że pojecie narodu i narodowa identyfikacja to zjawiska XIX w., i rzutowanie ich na czasy Reformacji jest anachronizmem. Luteranizm przyjmowali mieszkańcy miast, fakt, że posługiwali się językiem niemieckim, nie znaczy, że byli "Niemcami". Byli polskimi mieszczanami.
Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility. (R. Niebuhr)
Piter

Wyznanie: ewangelicko-reformowane

Wróć do Light topic