GNU/Linux

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

GNU/Linux

Postautor: Karolina » 07 mar 2011, 20:20

Chciałabym trochę rozruszać to forum i Wasze umysły proponując nieco inny temat, niż dogmatyzm i teologia. Chciałam Wam zaproponować ciekawy, darmowy i legalny system operacyjny, jakim jest Linux. Wiem, że to troszkę pachnie autoreklamą, ale jako że jest to temat rzeka, polecam przeczytać mój poradnik http://linuxmint.tk gdzie staram się łopatologicznie wytłumaczyć zwykłemu użytkownikowi, czym jest linux, dystrybucja jak się to instaluje, używam itd. Wszelkie uwagi, krytyka mile widziana. Służę pomocą i poradą linuksową i komputerową w ogóle. Moje namiary znacie. Pozdrawiam
Karolina

Re: GNU/Linux

Postautor: Kolejarz » 07 mar 2011, 21:53

Karolina pisze:Chciałam Wam zaproponować ciekawy, darmowy i legalny system operacyjny, jakim jest Linux.

Jeszcze dwie bardzo ważne cechy, może nawet ważniejsze od darmowości - otwartość i wolność (wolny w sensie free, bynajmniej nie w sensie slow ;)). W sumie dziwi mnie, że chrześcijanie - mający z ideowych przyczyn różne przywiązania - nie są wszyscy wyznawcami GNU :)
Kolejarz
Administrator

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Postautor: Karolina » 08 mar 2011, 07:44

Wiesz, niektóre dystrybucje się komercjalizują np. Mandriva Extreme czy Red Hat.
Karolina

Postautor: Kolejarz » 08 mar 2011, 09:15

a i na zdrowie. Ja uważam OTWARTOŚĆ za jeden z najważniejszych punktów.
W ogóle jestem w szoku, że instytucje rządowe, a nawet wojsko kupują (albo wręcz ZAMAWIAJĄ) oprogramowanie zamknięte, które tak naprawdę nie wiadomo co robi :o
Kolejarz
Administrator

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Postautor: qbas81 » 08 mar 2011, 14:07

Ja kiedyś, gdzieś na jakimś jezuickim bodajże forum znalazłem pytanie "czy używanie GNU/Linux jest grzechem - skoro siedzą w nim demony" ? :D (w pytaniu chodziło o procesy działające w tle systemu, zwane właśnie demonami - http://pl.wikipedia.org/wiki/Demon_%28informatyka%29)

Dobrego dnia!
qbas81

Postautor: Karolina » 08 mar 2011, 16:21

Ja nie mam nic przeciwko Windowsowi, również go używam równolegle z Debianem Sid. Myślę, że instytucje rządowe używają sprawdzonego systemu, bo nie ma się co oszukiwać że Linux jeszcze w paru rzeczach kuleje i póki co prędko nie zwiększy liczby swoich użytkowników, ponieważ większość używa tego co dostępne, wygodne i sprawdzone. W Linuksie może się czasem zdarzyć, że system nie wstanie a tutaj już nie ma tak łatwo jak w windowsie, gdzie jest C:\ format.
Karolina

Postautor: Karolina » 10 mar 2011, 13:31

I co, nikt nie jest zainteresowany Linuksem?
Karolina

Postautor: qbas81 » 11 mar 2011, 09:34

Wg moich doświadczeń, GNU/Linuxa trudno przedstawić, opowiadając o nim (osobom nie mającym innych doświadczeń poza środowiskiem Windows) - dopiero pokaz na żywo może zrobić wrażenie - choć i tak nie na każdej osobie ;) [bo to jednak nie Windows :P ]

Za to przynajmniej niektórzy są pod dużym wrażeniem - zwłaszcza szybkości i stabilności działania :)
qbas81

Postautor: Karolina » 11 mar 2011, 15:50

Ja się staram na swojej stronie właśnie przedstawić Linuksa bardzo prostym łopatologicznym językiem, dodaję też screeny więc jednak nie do końca jest to tylko li suchy tekst.
Karolina

Postautor: qbas81 » 14 mar 2011, 15:08

Widziałem, opisy faktycznie dość przystępne i poparte obrazami :) - jednak, z doświadczenia paru lat pracy wśród 'zwykłych konsumentów narzędzi informatycznych' - do 4 na 10 słowo pisane dotyczące IT (nawet poparte obrazkami) nie dociera w ogóle, a do kolejnych 4 dociera tylko wtedy, gdy są do tego zmuszeni (tzn. gdy nie zapoznanie się z instrukcją/podręcznikiem grozi brakiem dostępu do narzędzi pracy) ;) Może pozostałe 20% zainteresuje się po przeczytaniu tekstu... jednak moim zdaniem - osobisty pokaz jest znacznie skuteczniejszą metodą prezentacji niż, nawet najlepszy, tekst.

Co nie znaczy, że uważam, że teksty nie są potrzebne - są bardzo - ale dopiero dla osób, które już same chcą szukać informacji na temat systemu.

Pozdrawiam!
qbas81

Następna

Wróć do Light topic