nowo narodzenie i decyzja

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

nowo narodzenie i decyzja

Postautor: miwi » 10 lut 2017, 12:14

Witam!
Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad fundamentalną kwestią jaką jest zbawienie duszy.
Jezus w rozmowie z Nikodemem mówi o "nowym narodzeniu", ale nie wspomina o podjęciu przez człowieka decyzji.
Wyrosłem raczej w kręgach, w których panował trochę ewangeliczny synergizm, czyli jednym z warunków nowo narodzenia była decyzja człowieka .
Mam pytanie. Czy przyjęcie nowo narodzenia to decyzja człowieka?
Z drugiej strony Jezus zachęca do wchodzenia na "wąską drogę", która wiedzie do żywota.
Jak można przekazywać ewangelię, jeżeli wątpliwości dotyczą tak istotnych kwestii i istnieje tyle nurtów pomiędzy synergizmem, a predestynacją?
Pozdrawiam
miwi
miwi

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Re: nowo narodzenie i decyzja

Postautor: karneo » 15 lut 2017, 16:54

W tekście ew. Jana 3, 3 słowo "nowe" (narodzenie) jest tłumaczeniem greckiego słowa "anothen"", które można też przetłumaczyć jako "z góry". Tzn. to narodzenie jest darem "z góry" - od Ducha Swiętego. Nikodem zrozumiał je jako "nowe" i tak się je zwykle oddaje w tłumaczeniach (choć czasem w uwagach podaje się też to drugie znaczenie).
Ciekawe i może mieć znaczenie dla tego poruszonego tematu.
karneo

Wyznanie: luterańskie

Wróć do Porozmawiajmy o wierze