Strona 1 z 1

On katolik po slubie w kosciele ona luteranka

Post: 28 wrz 2017, 00:37
autor: Luice
Moje pytanie jest takie. Poznalam mojego meza juz po tym jak rozwiodl sie z zona cywilnie ale na mocy kosciola katolickiego ciagle sa malzenstwem gdyz nei wysteopwali o uniewaznienie.
Ja nigdy nie bralam slubu koscielnego. Wzielismy sobie cywilny slub.
Moje pytaniejest takie czy jest jakas mozliwosc zebysmy mogli wziasc slub w kosciele luteranskim? Czy on musi uzyskac uniewaznienie w katolickim czy nie trzeba robic nic? Czy moze wystarczy zmienic wyznanie z katolickiego na luteranskie?
Dziekuje za odpowiedzi.

Re: On katolik po slubie w kosciele ona luteranka

Post: 05 paź 2017, 23:10
autor: Kolejarz
Jeżeli w sensie cywilnym poprzedni związek zakończył się rozwodem, a Państwo mają ślub cywilny, to jak najbardziej jest możliwe pobłogosławienie Waszego małżeństwa w Kościele luterańskim; "unieważnienie małżeństwa sakramentalnego" nie jest z naszej perspektywy konieczne (rozwód cywilny wystarczy, a tutaj Państwo mają nawet ślub cywilny), można to zrobić dla własnego "uporządkowania spraw z własnym Kościołem" ale nie jest to wymagane. Jeżeli chociaż jedno z Państwa jest wyznania luterańskiego (a Pani jest), to nie jest konieczna zmiana przez Męża wyznania na luterańskie, chociaż zachęcam do poważnego rozważenia takiej opcji. Pozdrawiam

Re: On katolik po slubie w kosciele ona luteranka

Post: 06 paź 2017, 23:11
autor: Luice
Bardzo dziekuje za odpowiedz.
Zeby sie upewnic napisze raz jeszcze inaczej moje pytanie.

JA i obecny maz mamy sub cywilny w Urzedzie Miasta.
Moj maz katolik, po slubie koscielnym konkordatowym, rozwod tylko slub cywilny, wiec w swietle kosciola katolickiego sa dalej malzenstwem.
Czy mam rozumiec ze jako protestantka a on katolik mam ciagle mozliwosc wziecia z nim slubu w moim koscielele pomimo iz on nie ma uniewaznienia swojego malzenstwa koscielnego??

Re: On katolik po slubie w kosciele ona luteranka

Post: 07 paź 2017, 12:41
autor: Iwo_H
Tak. KEA akceptuje rozstrzygnięcia sądu (w przeciwieństwie do KRK), jeśli ktoś jest po rozwodzie moze ponownie zawrzeć związek małżeński.