Czy kościół luterański to na pewno dobry wybór?

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Re: Czy kościół luterański to na pewno dobry wybór?

Postautor: Piotr77 » 26 sie 2009, 19:30

Jeśli masz taką wole możesz przystąpić do Wieczerzy Pańskiej w Kościele Luterańskim kościół nasz nie odmawia sakramentu katolikom.
"Nie lęk przed dniem, ani ciężar pracy, którą zamierzam wykonać, budzą mnie o poranku - lecz Pan".Ks.BONHOEFFER
Piotr77

Wyznanie: Luterańskie

Postautor: Dawid » 26 sie 2009, 23:01

To będzie moje pierwsze nabożeństwo w kościele luterańskim. Czy jeżeli przystąpię do Wieczerzy Pańskiej w tym kościele to będę mógł przystępować do komunii św. w kościele katolickim? Czy jeżeli już raz przystąpię do komunii w kościele EA to w kościele katolickim już nie powinienem tego robić?
Dawid

Postautor: Raffael » 27 sie 2009, 08:58

Z punktu widzenia ewangelików przystępuj i w KRK - nikt nie zakazuje, to Bóg jest gospodarzem nie kościół. Z punktu widzenia KRK no to musisz sie wyspowiadać z grzechu przystąpienia do Wieczerzy u niewiernych Watykanowi :roll: (pomimo ze i tak jej KRK nie uznaje)
Raffael

Wyznanie: metodysta

Postautor: Jakub » 27 sie 2009, 17:40

Z punktu widzenia KRK no to musisz sie wyspowiadać z grzechu przystąpienia do Wieczerzy u niewiernych Watykanowi :roll: (pomimo ze i tak jej KRK nie uznaje)

Właśnie to mnie dziwi. Nie uznają Wieczerzy u ewangelików a trzeba się z tego spowiadać.
Też miałem te wątpliwości czy mogę przystąpić czy nie. Ksiądz powiedział mi takie słowa: Ze strony ewangelickiej jak najbardziej możesz, natomiast Twój ksiądz proboszcz może nie być zadowolony, to nie My zapraszamy do Komunii ale Chrystus.
Jakub

Wyznanie: formlanie rzymskokatolickie

Postautor: Leann » 28 sie 2009, 15:48

Kiedyś pewien ksiądz katolicki to mówił że Sakrament Komuni u Ewangelików jest świętokradztwem ; że komunia w KEA (z punktu widzenia KK) jest świętokradzka i niegodna. No cóż.... papież i biskupi moga mówić co chcą. Na szczęście Kościół nie jest własnością papieży. To Jezus Chrystus jest jedyną głową Kościoła
Leann

Postautor: natada » 28 sie 2009, 18:29

Ja jestem katoliczką, ale w przyszłości (za jakiś rok, 2 lata) mam zamiar zmienić wyznanie na ewangelicko-augsburskie właśnie :)

Z tego co mi wiadomo, co wyczytałam, co zrozumiałam, z punktu widzenia duchowieństwa katolickiego katolik przystępujący do Komunii Swiętej u luteran i innych protestantów sam na siebie ściąga ekskomunikę. Wiadomo, nikt tego dla siebie nie chce, ale ponieważ robi to świadomie, popełnia b. ciężki grzech. Tak jakby sam się też duchowo wyklucza ze społeczności katolików.

Poza tym nie ma umowy między tymi Kościołami w sprawie interkomunii, czyli możliwości brania Komunii przez katolików i ewangelików w kościołach jednych i drugich. Katolik (rzymski oczywiście) w określonych przypadkach może brać Komunię u prawosławnych i innych katolików np. greckich. Czyli tam gdzie uznaje się sakrament kapłaństwa. Ksiądz u protestantów nie jest kapłanem.

Ja formalnie uważam się jeszcze za katoliczkę, ale wiem, że duchowo, mentalnie od tego wyznania odchodzę.
Luteranką, się jeszcze w pełni nie czuję, ale zauważyłam, że zaczynam myśleć po protestancku.
Do kościołów chodzę i takich, i takich. Najczęściej katolickich, bo niestety nie mam możliwości częstego jeżdżenia na nabożeństwa ewangelickie do Warszawy. Gdy tylko mam okazję to z niej korzystam.
Nigdy nie brałam Komunii u luteran i nie zamierzam jej brać póki oficjalnie wyznania nie zmienię.
natada

Postautor: Iwo_H » 28 sie 2009, 23:28

Wczoraj jeden współwyznawca mówił mi, że w czasie ewangelickiego nabożeństwa w Kościele Łaski w Jeleniej Górze (obecnie jest to kościół katolicki) z okazji jubileuszu 300 lecia tegoż kościoła, biskup katolicki (nie pamiętam nazwiska) przed Komunią zachęcał swoich współwyznawców do połączenia się w to święto we wspólnej Komunii. W efekcie ponoć obecnie na nabożeństwie katolicy tłumnie przystąpili do ewangelickiej Komunii. Jak widać, co do Komunii, prawo prawem, ale praktyką i tak zależy od mądrości i elastyczności duszpasterzy. Życzyłabym sobie więcej takich ekumenicznych gestów ze strony katolickich biskupów.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: natada » 29 sie 2009, 14:05

Dla mnie jednym ze źródeł wiedzy o luteranizmie, protestantyzmie, chrześcijaństwie obok książek, internetu i praktyki jest znajomy mój i mojego chłopaka - dokładnie jego sąsiad. Człowiek, który w życiu różne drogi obierał, człowiek mądry i inteligentny. Nie będę pisać jak to z Nim było, w każdym bądź razie, był i katolikiem, i ewangelikiem, zna, ma wiedzę o jednych, i drugich. I kiedyś rozmawialiśmy o interkomunii właśnie.
I pan Piotr powiedział, że interkomunia zanim zaistnieje między wyznaniami w teorii (czyli, że przedstawiciele obydwu czy więcej, Kościołów zawrą odpowiednie umowy w tej sprawie) wcześniej ma miejsce właśnie w praktyce. No i w sumie to się wydaje być jak najbardziej logiczne. Ludzie przystępują do Komunii "nie u siebie" z różnych powodów, czy to nie mają innej możliwości w danej chwili, czy z potrzeby duchowej, duchowni innego wyznania przyzwalają, może zachęcają do tego, nie są to rzadkie przypadki i potem dąży się do tego aby tę kwestię uregulować formalnie. Gdyby do tego nie dochodziło w praktyce być może nikt by o takiej regulacji nawet nie myślał. Tak podobno było z ewangelikami augsburskimi, reformowanymi i metodystycznymi.
A interkomunia między katolikami a luteranami czy innymi protestantami, wg mnie prędko nie nastąpi :(
Wręcz przeciwnie nawet. W moim odczuciu, i zapewne nie tylko moim, Kościół Rzymsko-Katolicki jest konserwatywny, skostniały, stojący w 1 miejscu. Jeśli robi jakieś posunięcia na przód to są to tylko maleńkie kroczki. A cały ten ekumenizm istnieje bardziej w teorii niż w praktyce. Po pierwsze, mało jest wśród katolików duchownych-reformatorów, dążących do zmian, a co dopiero radykalnych. Po drugie Kościół Katolicki uważa się za "naj", czyli najlepszy, najwłaściwszy, te inne to już są "gorsze" itd. Po trzecie ma ogromną przewagę liczebną nad innymi wyznaniami. Kościołów luterańskich w porównaniu z katolickimi jest tyle co nic :( Ewangelicy, protestanci chyba rzadko chodzą na katolickie msze i Komunii (raczej?) nie biorą, bo teoretycznie nie mogą. To katolicy częściej uczestniczą w nabożeństwach ewangelickich i Komunię czasem przyjmują, choć strona katolicka tego zabrania. I myślę, że są to jednak zbyt rzadkie przypadki, by przedstawiciele tych Kościołów chcieli uregulowania tej kwestii.
Bardzo to smutne jest niestety :( :( :(
A co do tej sytuacji, którą opisała Pani Iwona wcześniej. Teoretycznie z punktu widzenia nauk kościoła rzymsko-katolickiego, katolicki biskup nawołujący katolików do brania Komunii u ewangelików popełnia bardzo ciężki grzech, być może popada nawet w ekskomunikę. Ale no właśnie, teoretycznie, bo tak ktoś kiedyś wymyślił, że to będzie uznawane za grzech wtedy. Tylko jak jest naprawdę? A może Bóg się cieszy z takiej postawy?Bo ludzie raczej tak, a ja na pewno :) Też sobie życzę więcej takich ekumenicznych gestów ze strony duchownych katolickich...
natada

Postautor: Leann » 29 sie 2009, 17:36

natada pisze:
W moim odczuciu, i zapewne nie tylko moim, Kościół Rzymsko-Katolicki jest konserwatywny, skostniały, stojący w 1 miejscu. Jeśli robi jakieś posunięcia na przód to są to tylko maleńkie kroczki. A cały ten ekumenizm istnieje bardziej w teorii niż w praktyce. Po pierwsze, mało jest wśród katolików duchownych-reformatorów, dążących do zmian, a co dopiero radykalnych. Po drugie Kościół Katolicki uważa się za "naj", czyli najlepszy, najwłaściwszy, te inne to już są "gorsze" itd. Po trzecie ma ogromną przewagę liczebną nad innymi wyznaniami.

A nie wiem czy wiesz ale Cerkiew Prawoslawna jest jeszcze bardziej "skostniała" ,ortodoksyjna niz KRK. Prawosławni uważają się za jedynych prawdziwych depozytariuszy wiary Chrześcijańskiej. Prawosławny oznacza - prawowierny,prawidłowo wierzący. Dla nich inni to odszczepieńcy od Kościoła Powszechnego,apostolskiego (katolicy) ,oraz heretycy i odstępcy od wiary (protestanci). Poza tym Cerkiew zakazuje innym wyznawcom przystepowania u siebie do komuni, jak również swoim wyznawcom zabraniają przystępowania do komuni w innych kościołach
Leann

Postautor: Leann » 29 sie 2009, 17:59

Iwo_H pisze:Wczoraj jeden współwyznawca mówił mi, że w czasie ewangelickiego nabożeństwa w Kościele Łaski w Jeleniej Górze (obecnie jest to kościół katolicki) z okazji jubileuszu 300 lecia tegoż kościoła, biskup katolicki (nie pamiętam nazwiska) przed Komunią zachęcał swoich współwyznawców do połączenia się w to święto we wspólnej Komunii. W efekcie ponoć obecnie na nabożeństwie katolicy tłumnie przystąpili do ewangelickiej Komunii. Jak widać, co do Komunii, prawo prawem, ale praktyką i tak zależy od mądrości i elastyczności duszpasterzy. Życzyłabym sobie więcej takich ekumenicznych gestów ze strony katolickich biskupów.

W Polsce niestety nie ma takich tradycji ekumenicznych jak w Europie Zachodniej. To ze względu że w naszym kraju KRK ma "monopol wyznaniowy" ; Polska jest krajem jednolitym wyznaniowo. Mi bardzo podobała się inicjatywa z jaką wyszła organizacja kościelna (KRK) . Otóz w Berlinie podczas Ekumenicznych Dni Kościoła zorganizowali wraz z organizacją "Kościół od dołu" oraz parafią ewangelicką na Prenzlauer Berg taką "msze ekumeniczną" podczas której której ksiądz katolicki udzielił komunii ewangelikom, zaś ksiądz ewangelicki - katolikom . Oczywiście w reakcji na to władze kościelne (KRK) zawiesiły i suspendowały dwóch kapłanów katolickich
Leann

PoprzedniaNastępna

Wróć do Przed konwersją