Czy kościół luterański to na pewno dobry wybór?

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Postautor: SirCosmo » 27 lis 2008, 19:16

Witam :)

Jestem jak na razie katolikiem lecz jest to raczej przynależność do kościoła bez zaangażowania w jego niebiblijne praktyki. Zamierzam przejść na luteranizm ale mam pewne wątpliwości:

Dlaczego w kościele luterańskim są wizerunki Jezusa? Przecież wyraźnie jest napisane w piśmie: "Nie będziesz tworzył rzeźby ani żadnej podobizny tego, co jest w górze na niebie". Dlaczego na krzyżu nadal widnieje podobizna Chrystusa cierpiącego? Czyż ofiara Jezusa jeszcze się nie skończyła? Zakończyła się - czyż krzyż nie powinien być więc pusty?

Wszyscy mówią że chrzest niemowląt jest niebiblijny? Jak to jest w końcu z tym chrztem bo już nic nie rozumiem. Jedni protestanci (baptyści, zielonoświątkowcy) twierdzą że ta praktyka jest niebiblijna, luteranie że nie...

Czy mógłby mi ktoś to wytłumaczyć? :)

Dlaczego akurat do kościoła luterańskiego powinienem przyjść a nie np. do kościoła zielonoświątkowskiego czy baptystycznego? :)

Pozdrawiam w Chrystusie :)
SirCosmo

Postautor: Pat » 27 lis 2008, 21:05

Chyba raczej powinieneś pójść własnie do Kościoła baptystycznego lub zielonoswiatkowego. Jestem zresztą przekonany że w któryms z nich juz dawno jesteś.

Cheers :)

Pat

Postautor: SirCosmo » 27 lis 2008, 21:47

Nie jestem w żadnym z nich.
SirCosmo

Postautor: Rafi » 27 lis 2008, 22:11

Te pytania zadaj księdzu w najbliższej parafii KEA. Chyba w każdej są spotkania dla zainteresowanych lub też można umówić się na telefon.
Potem oczywiście możesz, a wręcz powinieneś udać się do najbliższego zboru np. baptystycznego.
Długa droga przed tobą, powodzenia.

Jeżeli chcesz interaktywnie, to jest tu prowadzony czat duszpasterski, zobacz na http://www.rozmowa.duszpasterz.pl/
Rafi

Postautor: BiB » 28 lis 2008, 10:25

Trochę dziwnie wyglada ta rozmowa.
Jeden (Pat) zniechęca i proponuje inne wyznanie
Drugi (Rafi) straszy długą drogą.

----------
BiB
BiB

Postautor: Ewa » 28 lis 2008, 12:40

Chrzest w KAE

"w Kościele luterańskim chrzci się dorosłych i dzieci. Ludziom dorosłym udziela się Chrztu na podstawie wiary i tak długo są oni posiadaczmi darów zbawienia, jak długo trwają w wierze.

Ludzie ochrzczeni w wieku niemowlęcym, ofiarowane im w Chrzcie, zbawcze owoce krzyża Chrystusowego przyjmują i przyswajają sobie w chwili, gdy uwierzą w obietnice Boże, zawarte w Słowie Bożym polączonym z Chrztem. Chrzest dzieci jest przeto rownież prośbą Kościoła o wiarę dla ochrzczonego.

Chrzest jest aktem i wydarzeniem jednorazowym, lecz jego zbawczy skutek obejmuje całe życie człowieka. Z Chrztem więc musi łączyc się wiara i to w ciągu całego ludzkiego życia. Jednakowoż nie ma potrzeby powtarzania Chrztu w przypadku utraty i ponownym odzyskaniu wiary.

Kościól więc przyjmuje dziecko i prosi o dar wiary dla niego.
Ewa

Postautor: varpho » 28 lis 2008, 13:49

------- BiB:
"Trochę dziwnie wyglada ta rozmowa.
Jeden (Pat) zniechęca i proponuje inne wyznanie
Drugi (Rafi) straszy długą drogą."
-------

dziwnie? raczej uczciwie.
nie sądzę, żeby tak bardzo zależało nam na ilości, to nie zawsze jest dobre.
a jeśli dla kogoś luteranizm miałby być tylko strefą buforową między katolicyzmem a ewangelicyzmem i anabaptyzmem, to chyba lepiej oszczędzić sobie ciągłych "przeprowadzek", poznać inne wyznania i wybrać jedno, w zgodzie ze swoim sumieniem.

albo zrozumieć chrzest i błąd jego powtarzania oraz stosunek do obrazów i wyobrażeń. :)
----------
:com napisał, tom napisał:
varpho

Postautor: SirCosmo » 28 lis 2008, 14:31

"albo zrozumieć chrzest i błąd jego powtarzania oraz stosunek do obrazów i wyobrażeń"

W takim razie czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć - z punktu widzenia luterana - jak przedstawia się sprawa obrazów i jak to sie ma do Biblii?
SirCosmo

Postautor: varpho » 28 lis 2008, 14:53

a spytaj żydów, jak się ma do tego zakazu fakt istnienia miedzianego węża czy figurek aniołów na arce przymierza...

nie oddajemy czci figurce Jezusa, nie pielgrzymujemy do figurek Jezusa, nie nadajemy kolejnym figurkom Jezusa osobnych nazw odmiejscowych, nie oprowadzamy figurek Jezusa w procesjach.

ale nadal mamy oczy i jako ludzie potrzebujemy też bodźców wizualnych, które mogą pomóc nam chociażby w wyobrażeniu sobie historii biblijnych. stąd dzieła Cranacha - "malarza Reformacji" itd.

w kościołach reformowanych zwykle w centrum kościoła znajduje się pusty krzyż. ma to piękny wydźwięk - Jezus przecież zmatwychwstał - oczywiście. ale przede wszystkim prawdziwie umarł. nie bez powodu takim ważnym dniem jest dla nas Wielki Piątek. zresztą ideę zmartwychwstałego na krzyżu można też przedstawiać w różne inne sposoby - np. w formie witraża - krzyża [wpadające światło - życie].

często jednak reformowani usuwają ze swoich kościołów nawet krzyże. np. na Węgrzech na wieżach kościołów reformowanych nie ma krzyży, są słońca. a w środku zazwyczaj na centralnym miejscu w prezbiterium jest ambona. rozumiem intencję - w centrum jest Słowo. tylko że to Słowo samo z siebie nie może być zwiastowane - musi je ktoś zwiastować - w konsekwencji w centrum uwagi staje kaznodzieja - czyli ksiądz.

raz byłem w węgierskim kościele reformowanym upamiętniającym pewne ważne wydarzenie historyczne. całe prezbiterium było udekorowane różnymi historycznymi węgierskimi flagami narodowymi, powstańczymi itd. na suficie były herby historycznych komitatów. szukałem jakiegoś symbolu czysto chrześcijańskiego, który pozwoliłby mi odpocząć od tego natłoku patriotyzmu. w końcu znalazłem - na fladze Kościoła Reformowanego.

nawet w synagogach są różne symbole. wprawdzie nie ma przedstawień Boga - to oczywiste, Stary Testament głosi Boga, którego nie można zobaczyć. Nowy Testament to uzupełnił - Bóg stał się człowiekiem. jednak w synagogach są różne symbole - chociażby tablice z przykazaniami [też przecież nie wiadomo dokładnie, jak wyglądały], podobizny lwów itd.
----------
:com napisał, tom napisał:
varpho

Postautor: SirCosmo » 28 lis 2008, 15:50

varpho
SirCosmo

Następna

Wróć do Przed konwersją