Spowiedź

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Spowiedź

Postautor: Dor » 01 wrz 2012, 19:20

Jak to jest ze spowiedzią w KEA? Na każdym nabożeństwie jest spowiedź powszechna. Mimo to - jeśli dobrze się orientuję - istnieje coś takiego, jak spowiedź indywidualna. Jeżeli dobrze zrozumiałam, jest ona w zasadzie dodatkowa, "nieobowiązkowa". Jak często luteranie przystępują do spowiedzi indywidualnej? Czy spowiedź powszechna skutkuje odpuszczeniem wszystkich grzechów, nawet ciężkich? Wyjaśnijcie, proszę. :)
Dor

Wyznanie: w trakcie poszukiwań

Re: Spowiedź

Postautor: Kolejarz » 01 wrz 2012, 19:43

Dor pisze:Na każdym nabożeństwie jest spowiedź powszechna.

Ściślej mówiąc - na każdym z Komunią Świętą. Są też nabożeństwa bez Komunii (tzw. kazalne, nabożenstwa Słowa Bożego - chociaż oba terminy są nie do końca fortunne) - jako dodatkowe albo odprawiane nie przez księży, i na nich tejże spowiedzi i absolucji powszechnej nie ma.
Mimo to - jeśli dobrze się orientuję - istnieje coś takiego, jak spowiedź indywidualna.

Tak. Przy czym jest to raczej zakończona absolucją (odpuszczeniem) "rozmowa wiary" o tym, co człowiekowi ciąży na sumieniu, niż wyliczanie listy popełnionych czynów.
Jeżeli dobrze zrozumiałam, jest ona w zasadzie dodatkowa, "nieobowiązkowa".

Tak - jest to prawo wiernego, a nie jego obowiązek.
Jak często luteranie przystępują do spowiedzi indywidualnej?

W zasadzie zawsze, kiedy czują taką potrzebę, i jest to chyba jedyna sensowna odpowiedź na to pytanie, bo u każdego to może wyglądać inaczej; z pewnością są i osoby, co całe życie nie miały potrzeby odbycia spowiedzi indywidualnej. Nie wiem czy są jakieś statystyki w tej sprawie.
Czy spowiedź powszechna skutkuje odpuszczeniem wszystkich grzechów, nawet ciężkich?

Tak, nie stosujemy podziału grzechu na "lekki" i "ciężki". Każdy grzech, skoro jest grzechem to jest ciężki, bo jest oddaleniem od Boga, z drugiej strony zaś Chrystus umarł za każdy nasz grzech; ponieważ "moc sprawcza" odpuszczenia grzechów płynie z Krzyża Chrystusa, a nie z obrzędu spowiedzi (jak on by nie wyglądał), to nie ma też rozróżnienia że taki obrzęd odpuszcza tyle, a taki tyle.

pozdrawiam
Kolejarz
Administrator

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Postautor: Dor » 01 wrz 2012, 20:36

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy na przykład osoba, która - że tak powiem - jest uwikłana w jakiś nałóg, np. pali papierosy, może uzyskać rozgrzeszenie i przystępować do Komunii?
Dor

Wyznanie: w trakcie poszukiwań

Postautor: Iwo_H » 07 wrz 2012, 20:10

Tak, aczkolwiek trzeba pamiętać, że w formule spowiedzi pada nie tylko pytanie "czy żałujesz za swoje grzechy", ale też "czy pragniesz poprawić swoje życie". Jeśli więc jest to nałóg który ewidentnie szkodzi zdrowiu tej osoby lub rodzinie (np. alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, hazard, seksoholizm, itp., także choć w mniejszym stopniu nikotyna), to człowiek powinien do tej poprawy życia dążyć. W przypadku uzależnień wiadomo, że sama silna wola tutaj nie wystarczy, trzeba zgłosić się do poradni leczenia uzależnień i podjąć terapię, wtedy jest szansa na poprawę.
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: timon10 » 23 wrz 2013, 16:02

Poprawa to bardzo ważny warunek spowiedzi, z nałogiem jest ciężko wygrać od razu. Lepiej robić to stopniowo :)
timon10

Postautor: maxi » 23 wrz 2013, 20:02

Czy jako katolik biorący udział w spowiedzi w KEA, dostałem rozgrzeszenie? I czy mogę przystępowac do komunii choć nie jestem członkiem KEA?
maxi

Wyznanie: katolicyzm

Postautor: matylda_7 » 24 wrz 2013, 03:11

maxi pisze:Czy jako katolik biorący udział w spowiedzi w KEA, dostałem rozgrzeszenie? I czy mogę przystępowac do komunii choć nie jestem członkiem KEA?

Może od końca. ;) Do Komunii w KEA możesz przystępować, ponieważ jest praktykowana "gościnność eucharystyczna", gdyż to nie ksiądz zaprasza do Stołu Pańskiego, a sam Chrystus. Do Wieczerzy Pańskiej mogą przystąpić wszyscy ochrzczeni - bez względu na swoją przynależność wyznaniową, konfesyjną. Powinieneś jednak wiedzieć, że przystępując u luteranów do Eucharystii popełniasz grzech "ciężki" według nauczania KK.
A co do rozgrzeszenia - na to musisz odpowiedzieć sobie sam. W świetle nauczania Twojego Kościoła spowiedź luterańska jest nieważna, więc nie możesz jej zastąpić "zwykłą", tą w konfesjonale.
Wydaje mi się, że kwestia tego czy dostałeś rozgrzeszenie jest związana z tym jak wyglądała u Ciebie pokuta i czy rzeczywiście i zgodnie z prawdą możesz odpowiedzieć po pytaniach spowiednich: "Żałuję", "Wierzę", "Pragnę".
Ale może niech w tej kwestii wypowie się ktoś mądrzejszy ode mnie. :D
matylda_7

Wyznanie: ewangelicko - augsburskie

Postautor: maxi » 24 wrz 2013, 20:02

Dzięki za odpowiedź:)

Co do grzechu, to nie interesuje mnie czy popełniam "grzech wg. jakiegoś kościoła", tylko czy popełniam grzech w ogóle. To samo ze spowiedzią. A była ona szczera.

Jesteś dość mądra ;) Ale jakby ktos miał ochotę coś dodać to będę zobowiązany.
maxi

Wyznanie: katolicyzm

Postautor: Iwo_H » 24 wrz 2013, 21:35

Matylad_7 wyjaśniła tę kwestię wystarczająco. Mogę dodać jeszcze tyle, że idąc do kościoła i planując przyjęcia Komunii Świętej (które to w KEA zawsze poprzedzone jest spowiedzią albo na początku nabożeństwa, albo tuż przed Komunią Świętą) warto dzień wcześniej spędzić trochę czasu z Bogiem (mam na myśli modlitwę i czytanie Pisma Świętego) aby przemyśleć swoje życie, przynajmniej ten czas który minął od ostatniej spowiedzi. Już wtedy można zrobić sobie rachunek sumienia i przeprosić Boga za to, co mogło Mu się niepodobać. W czasie spowiedzi w kościele nie ma na to zbyt wiele czasu.
Tak jak napisała Ci Matylda, przed Bogiem spowiedź jest ważna bez względu na to czy otrzymasz absolucję w KEA czy KRK. I to jest tutaj najważniejsze. Kościół katolicki uważa nieco inaczej, ale cóż... ma prawo tak uważać, a my mamy prawo się z nimi nie zgadzać. :)
Iwo_H
Moderator

Wyznanie: KEA

Postautor: Czebelica » 15 cze 2015, 15:07

A czy ktoś z Was mógłby mi w tym kontekście polecić jakieś dobre źródło będące pomocą w przygotowaniu do takiej pierwszej spowiedzi? Chodzi o taką bazę do rozważań, uporządkowania sobie świadomości własnych grzechów. Czytałam dotąd takie teksty, ale w duchu KRK. Wiadomo - Pismo Święte i przykazania to baza, ale może jednak macie pomysł na skromniejsze, ale pomocne materiały...?;)
Czebelica

Wyznanie: KRK, w trakcie przygotowań do konwersji do KE-A

Wróć do Przed konwersją