co Was skłoniło do konwersji?

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

co Was skłoniło do konwersji?

Postautor: miniofilka » 11 paź 2011, 21:55

Jak w temacie wątku? :D
Ja dopiero zaczynam poznawać luteranizm więc do konwersji jeszcze daleka droga, ale mnie się nie podobają doktryny KRK
- nieomylność papieża
- kulty figur religijnych jak w pogańskich czasach
- odpusty
- modlitwy do świętych, a uważam, że jako chrześcijanie powinnismy modlić się tylko do Jezusa
- przepych w kościołach KRK
- wiara w objawienia, w które ja jakoś nigdy nie wierzyłam :mrgreen:
miniofilka

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Re: co Was skłoniło do konwersji?

Postautor: jagna » 11 paź 2011, 23:00

Cóż, nowe kościoły kat. są raczej skromne;) Dla mnie to raczej nie powód, tym bardziej, że i w naszych bywa przepych. Np w Jaworze;)
"Bo miałem ambicję stworzyć taką rezolutną rasę, a wyście to tak po ludzku, po ludzku... spartolili"
jagna

Postautor: jagna » 11 paź 2011, 23:17

Zapomniałam dodać. Po prostu inaczej wierzyłam od zawsze. I tyle. Nie miało to nic wspólnego z wyglądem kościołów (bo w Afryce się modlą nieraz w szałasach) ani z klerem, skandalami itd, bo znam kilku świetnych katolickich księży. No i co do kultu figur: katolicy wcale nie modlą się do figur. Niestety, sporo z nich o tym nie wie i cały kult świętych skupiony wokół figur i obrazów tak właśnie wygląda.
"Bo miałem ambicję stworzyć taką rezolutną rasę, a wyście to tak po ludzku, po ludzku... spartolili"
jagna

Postautor: MichałG » 12 paź 2011, 00:13

Ja praktykuję w KE-A od ponad roku, o konwersji jeszcze nie rozmawiałem, ale odpowiem.

W Kościele katolickim jest piękna liturgia (zwłaszcza tzw. msza trydencka).

W kościołach protestanckich jest nacisk na zwiastowanie Słowa i Biblia jest stawiana na pierwszym miejcu.

U luteran natomiast jest i nacisk na zwiastowanie Ewangelii i wierność jej, i piękna liturgia ;)
MichałG

Wyznanie: przygotowuję się do konwersji do KEA

Postautor: Agnes » 15 paź 2011, 16:51

Ja konwertowałam w 1999 roku (wspólnie z mężem). Nadal uważam tę decyzję za najlepszą decyzję mojego życia. Dla mnie KEA koncentruje się na Osobie Jezusa Chrystusa, na oddawaniu czci tylko Jemu. W KEA tego chrystocentryzmu nie rozpraszają "wątki poboczne", jak odbierałam to będąc w KRK (a pochodzę z BARDZO gorliwej katolickiej rodziny). Mogę powiedzieć, że ja w KEA znalazłam żywego Chrystusa.
Agnes

Postautor: Agnes » 15 paź 2011, 17:26

Poprzedni post za szybko mi się "kliknęło". A chciałam jeszcze dodać, że dla mnie najważniejsze w KEA jest uznawanie Słowa Bożego za jedyną, najważniejszą i wystarczającą podstawę życia osoby wierzącej. Bez domieszek Tradycji, które uważam za główną przyczynę błędów w doktrynach KRK - od rozumienia usprawiedliwienia, sakramentów, poprzez naukę o czyścu, kult świętych, rozumienie papiestwa, aż po tzw. objawienia i wiele innych spraw.Wpajano mi te nauki intensywnie od dzieciństwa, ale w świetle Biblii nie mogę się z nimi zgodzić. Właściwie można powiedzieć, że w moim przypadku konwersja była sprawą sumienia.
Agnes

Postautor: Piotrek » 18 paź 2011, 10:16

od rozumienia usprawiedliwienia,

A mnie się wydawało, że KRK i KEA 12 lat temu doszły do porozumienia w tej kwestii :shock: :o :?: :!: .
Piotrek

Wyznanie: KRK

Postautor: Agnes » 23 paź 2011, 12:32

Piotrek, z pozoru tak, ale gdyby KrK rzeczywiście zmienił dogłębnie swoje stanowisko w kwestii usprawiedliwienia, to musiałby też zmienić sporo innych istotnych spraw (doktrynalnych, jak choćby naukę o czyścu i inne), co się jednak nie stało.
Agnes

Postautor: Dor » 01 wrz 2012, 20:53

Ja obecnie jestem na etapie zastanawiania się i rozważania, chociaż przyznam szczerze, że ciągnie mnie do KEA. Ponieważ nie poznałam jeszcze dobrze jego nauczania, na razie powściągam się od stwierdzania, że jestem w trakcie konwersji. Na razie chodzę na nabożeństwa i chciałabym uczestniczyć w spotkaniach dla osób zainteresowanych Kościołem.

Główną przyczyną moich poszukiwań jest to, że potrzebuję zakorzenić swoją wiarę we wspólnocie. Z wielu powodów nie potrafię się identyfikować z KRK. Razi mnie sposób, w jaki jego członkowie podejmują misję ewangelizacyjną... Poza tym duchowość czasami granicząca z bałwochwalstwem też mi nie odpowiada. Nauczanie - nie potrafię zaakceptować wyznania, które tak dokładnie reguluje bardzo osobiste sfery życia człowieka bez biblijnego uzasadnienia. Czasami czuję, że katolicy bardziej koncentrują się na tym, jak należy prowadzić życie rodzinne w jedyny słuszny sposób, niż na sprawach teologicznych. W końcu też zapytani o to, dlaczego twierdzą tak czy inaczej, skoro Chrystus o tym nie wspominał, odpowiadają, że opieranie się na Piśmie świętym to sekciarstwo. Skoro nie na Piśmie świętym, to na czym? Na poglądach papieży, które - jak wiemy - z perspektywy dziejów są dość różnorodne?
Oczywiście teraz tylko zaznaczam niektóre kwestie, ale problemów jest o wiele więcej. Teraz chyba nie jestem w stanie nazwać i opisać wszystkich.
Pewnie pomyślicie, że opieram swoje zainteresowanie KEA na sprzeciwie wobec KRK. Nie jest tak. Sprzeciw wobec KRK poskutkował moim duchowym opuszczeniem go. Ale to opuszczenie poskutkowało ogromnym brakiem, brakiem wspólnoty religijnej, jakiegoś fundamentu mojej wiary. Tego fundamentu szukam właśnie w KEA.
Dor

Wyznanie: w trakcie poszukiwań

Postautor: michaues » 05 wrz 2012, 11:21

michaues

Wyznanie: KRK > KEA

Następna

Wróć do Przed konwersją