Konwersja - Pytania

Pytania na temat luteranizmu i KEA

Moderatorzy: Iwo_H, Kolejarz, Roman F., J.J.S

Re: Konwersja - Pytania

Postautor: pawcio1978 » 07 paź 2011, 17:54

Jak ewangelicy (y KE-A) obchodza Boze Narodzenie?
Na co oficjalnie byc przygotowanym ze strony Pastora?
Czy do oficjalnej konwersji potrzeba akt chrztu?
Czy faktycznie przy konwersji musza byc swiadkowie?
Jesli tak to jakie sa co do nich wymagania. tzn czy moga to byc parafianie wskazani/wybrani przez Pastora?
Co to sa Ksiegi Wyznaniowe?
Czemu KE-A uznaje tylko Stary Testament?
pawcio1978

Postautor: varpho » 07 paź 2011, 20:08

pawcio1978 pisze:Jak ewangelicy (y KE-A) obchodza Boze Narodzenie?

jak już napisałem wcześniej - tak jak większość chrześcijan w danym kraju.
jedyna różnica, to brak zwyczaju chodzenia na nabożeństwo w noc wigilijną...

też łamiemy się opłatkiem, też mamy choinkę [choć słowo "też" jest tu dość kuriozalne - w końcu zwyczaj bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z kręgu kultury germańskiej i pierwotnie był kojarzony głównie z ewangelicyzmem właśnie], a pod choinką prezenty.
prezenty u mnie w domu przynosił aniołek [a nie Mikołaj czy gwiazdor], no ale to jest kwestia granic zaborów, a nie różnic wyznaniowych. ;)

pawcio1978 pisze:Na co oficjalnie byc przygotowanym ze strony Pastora?

nie rozumiem pytania.

pawcio1978 pisze:Czy do oficjalnej konwersji potrzeba akt chrztu?
Czy faktycznie przy konwersji musza byc swiadkowie?
Jesli tak to jakie sa co do nich wymagania. tzn czy moga to byc parafianie wskazani/wybrani przez Pastora?

wydaje mi się, że tak, tak, tak.
sam nie konwertowałem, ale byłem świadkiem przy konwersji kolegi.

pawcio1978 pisze:Co to sa Ksiegi Wyznaniowe?

najprościej rzecz ujmując, księgi wyznaniowe, zwane też symbolicznymi, to po prostu wyznania wiary.
powstały one podczas Reformacji, kiedy pojawiła się potrzeba jasnego wyłożenia tego, w co wierzymy, jak rozumiemy Biblię, jak rozumiemy rolę Kościoła itd., co jest wspólne dla obu obozów [zwolenników i przeciwników Reformacji], a w czym się od obozu papistów różnimy. :)
podstawową księgą symboliczną jest Konfesja Augsburska [stąd też drugi człon w nazwie naszego Kościoła], którą można przeczytać na naszej oficjalnej stronie oraz np. katechizmy Lutra - mały i duży.
oczywiście nie uważamy Ksiąg Wyznaniowych za natchnione i nie uważamy, że aby być chrześcijaninem trzeba wierzyć dokładnie tak, jak zostało to w nich zapisane, jednak księgi wyznaniowe są ważnym wyznacznikiem luterańskości, są świadectwem tego, na jakie pytania odpowiadali sobie chrześcijanie w XVI wieku i stawiają te same pytania przed nami dzisiaj.

pawcio1978 pisze:Czemu KE-A uznaje tylko Stary Testament?

że co niby?
biedny, nędzny, grzeszny - człowiek.
postuluję wprowadzenie religioznawstwa do szkół.
varpho

Wyznanie: ewangelicko-augsburskie

Postautor: Anja01 » 07 paź 2011, 20:18

pawcio1978 pisze:Jak ewangelicy (y KE-A) obchodza Boze Narodzenie?

Tak jak inni chrześciajanie
pawcio1978 pisze: Na co oficjalnie byc przygotowanym ze strony Pastora?

A po co? Będzie dobrze. Nie musisz się bać ani przygotowywać.
pawcio1978 pisze:Czy do oficjalnej konwersji potrzeba akt chrztu?

Tak.
pawcio1978 pisze:Czy faktycznie przy konwersji musza byc swiadkowie?

Tak i tak.
pawcio1978 pisze:Co to sa Ksiegi Wyznaniowe?

http://www.luteranie.pl/www/biblioteka/ ... aniowe.htm
pawcio1978 pisze:Czemu KE-A uznaje tylko Stary Testament?

Że co?!
Anja01

Wyznanie: E-A od 29.05.11.

Postautor: pawcio1978 » 07 paź 2011, 21:20

Gdzie nalezy zglosic sie po taki akt chrztu? Do Parafii gdzie byl udzielany? Czy nie wystarczy dokument, ze zostala dokonana konwersja?
Czy jak zglosiliscie do bylej Parafii KRK, ze jestescie w KEA to ksiadz robil Wam jakies problemy, itp?

Anja01: moj blad w sprawie pytania o Stary Testament.
pawcio1978

Postautor: varpho » 07 paź 2011, 22:49

pawcio1978 pisze:moj blad w sprawie pytania o Stary Testament.

a o co chciałeś spytać w takim razie? może ktoś będzie w stanie pomóc odpowiedzieć na Twoje pytanie. tylko najpierw musimy znać pytanie. ;)
varpho

Postautor: Anja01 » 08 paź 2011, 00:04

Księża w KrK zawsze robią problemy. Ale nie masz po co brać odpisu, jeszcze na to za wcześnie. Czeka Cię jeszcze długa droga, więc i tak byś musiał wziąć nowy odpis jak nadejdzie odpowiedni czas. Najpierw idź do kościoła, pochodź na nabożeństwa, zacznij rozmawiać z parafianami, z pastorem, a dopiero potem martw się dokumentami.
Anja01

Wyznanie: E-A od 29.05.11.

Postautor: pawcio1978 » 08 paź 2011, 12:12

Varpho: czytaj ze zrozumieniem. Prosilem w pierwszym poscie o konkretne rzeczowe odpowiedzi.
pawcio1978

Postautor: jagna » 08 paź 2011, 14:07

Po akt chrztu do chrzcielnej parafii. Konwersja do przejście z jednego Kościoła do innego, więc musisz mieć "dowód", że jesteś ochrzczony. Zresztą wtedy stajesz się parafianinem w nowej parafii, więc musisz mieć w papierach akt chrztu. A o księżach chodzą różne słuchy. Jedni robią problemy, inni nie, przecież to też są ludzie.
"Bo miałem ambicję stworzyć taką rezolutną rasę, a wyście to tak po ludzku, po ludzku... spartolili"
jagna

Postautor: varpho » 08 paź 2011, 15:46

pawcio1978 pisze:Varpho: czytaj ze zrozumieniem. Prosilem w pierwszym poscie o konkretne rzeczowe odpowiedzi.

a Ty w ogóle czytasz wpisy? :)

bo np. o obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia napisałem raz w pierwszym wpisie, potem Ty ponowiłeś pytanie, a ja ponowiłem odpowiedź...

na absurdalne pytanie o powody tego, że rzekomo uznajemy tylko ST [czyli - jeśli dobrze rozumiem tok myślenia - że odrzucamy NT] nie odpowiedzieliśmy, ale po prostu ciekaw jestem, o co Ci chodziło, bo przecież nie wzięło się to pytanie znikąd. może chodziło Ci o odrzucenie czegoś innego? chętnie odpowiedziałbym, ale nie wiem za bardzo, na co.

aha, jeszcze co do świąt - zapomniałem o dziękczynnym święcie żniw, które niedawno obchodziliśmy - zwykle na przełomie września i października.
charakterystyczne dla tego święta jest to, że na początku nabożeństwa ksiądz i dzieci wnoszą na ołtarz chleb i koszyki z różnymi owocami i warzywami, które wcześniej przynoszą parafianie, a po nabożeństwie często się nimi dzielą.
varpho

Postautor: pawcio1978 » 08 paź 2011, 20:18

Ile oficjalnie jest zasad protestantyzmu (cztery czy piec)? Jak reagowali Wasi znajomi, gdy dowiedzieli sie o zmianie wyznania?
pawcio1978

PoprzedniaNastępna

Wróć do Przed konwersją