krzyżyk na szyi

Odpowiedz


To pytanie służy do uniemożliwienia automatycznego wysyłania formularza przez boty spamujące.
Uśmieszki
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode jest wyłączony
Uśmieszki są włączone
Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: krzyżyk na szyi

Re: krzyżyk na szyi

Post autor: myk » 19 paź 2018, 08:13

wazńe by mieć medalik

Re: krzyżyk na szyi

Post autor: Julo » 17 maja 2017, 14:31

nie do końca masz rację, że w kościele ewangelickim się nie świeci. Otóż święci się np. kościoły ale nie wodą a Słowem Bożym.

Re: krzyżyk na szyi

Post autor: miro 89 » 15 maja 2017, 19:50

Nigdy nie słyszałem, aby istniały jakieś nakazy, czy zakazy noszenia krzyżyka. Często uważa się, iż noszenie krzyża "do góry nogami" jest symbolem diabła. Nie mnie trzeba by było zacząć od obejrzenia ikonografii, dotyczącej dziesiątków form krzyża, który nie zawsze ma formę taką, do jakiej jesteśmy przywykliśmy. Najbliższy przykład krzyża prawosławnego, potem wszelkich odmian krzyży greckich (też częściowo pochodzenia starocerkiewnego); krzyże koptyjskie; wszelkie odmiany krzyży zakonów, krzyże egipskie, swastyka (pochodząca zresztą z symboliki Słowian i rzymskiej), itd, itd.
W protestantyzmie nie poświęca się ani krzyży, jako przedmiotów do noszenia, ani tym bardziej innych rzeczy, czy pokarmów (święcenia np pokarmów na Wielkanoc jest echem wierzeń słowiańskich, a nie wynikających z wiary w Jezusa Chrystusa). To samo jest ze święceniem budynków, mieszkań, hal sportowych, czy czegokolwiek innego. Są tylko dwa sakramenty: chrztu i ostatniej wieczerzy. Reszta to wymysły ludzi, z czym zresztą nie zgadzał się również M. Luter.

krzyżyk na szyi

Post autor: Ola » 05 maja 2017, 21:36

Chciałabym zapytać, czy noszenie na szyi krzyżyka zawieszonego ''poziomo''(na leżąco, w poprzek tj. tak że jego dłuższe ramię jest skierowane poziomo) jest jakąś obrazą czy profanacją tego symbolu? Czy wówczas nabiera on negatywnego znaczenia (jak np. krzyż odwrócony ''do góry nogami'')? Czy katolicy mogą nosić krzyżyk zawieszony poziomo, czy można taki naszyjnik poświęcić i nosić jako symbol wiary, podobnie jak ''tradycyjny'' krzyżyk?

Na górę